taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5701
Euro
7.2593
Altın
1619.15
Borsa
88059.46
Gram Altın
343.214
Bitcoin
42618.8
fuzulev

Nihat Zeybekci: Yüzde 15 ihracat artışı sağlandı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, son 12 yılda 152 milyar dolara gelinen süreçte, yılda ortalama yüzde 15 civarında bir ihracat artışı sağlandığını belirtti.


Whatsapp ile paylaş

Nihat Zeybekci: Yüzde 15 ihracat artışı sağlandı

Nihat Zeybekci: Yüzde 15 ihracat artışı sağlandı

Ekonomi Bakanlığı ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından ortaklaşa düzenlenen Sektör Değerlendirme 1. Toplantısı'nda konuşan Zeybekci, Türkiye'nin bugüne kadar ihracat artışında dünyada en fazla artış sağlayan ilk 3 ülkeden biri olduğunu söyledi.

BAZI KENTLERDE 10-13 KATINA KADAR İHRACAT ARTIŞI YAŞANDI

Türkiye'de bir çok sektörün ve bir çok kentin inanılmaz başarılar sağladığını, bazı kentlerin 10-12 katına kadar ihracat artışı gerçekleştirdiğini anlatan Zeybekci, Türkiye'nin 2023 ihracat hedefini ihracatçılardan aldıkları rakamlarla mütevazi bir şekilde oluşturduklarını ifade etti. Ekonominin tek başına bir bakanlığın işi olmadığını, topyekün, ülkenin tamamını ilgilendiren bir durum olduğunu belirten Zeybekci, 2014 ihracat hedefini hatırlatarak, "Son 4-5 yılda gördük ki bir rakamın etrafında fazla oyalanmaya, bir bölgede fazla durmaya başladık. Biz bu oyalanmamızı bir tehlike olarak görmüyoruz ama bir değerlendirmemiz gerektiğine inanıyoruz" dedi.

'BU 500 MİLYAR DOLARLIK HEDEFLE İLGİLİ HAFİF TEDİRGİNLİĞİMİZ VAR'

Son 12 yılda 36 milyar dolardan 152 milyar dolara gelinen süreçte, yılda ortalama yüzde 15 civarında bir ihracat artışı sağlandığına dikkati çeken Zeybekci, sözlerine, "Önümüzdeki dönemde de buna yakın bir performansla devam etmemiz gerekiyor. Bugüne kadarki ürün, pazar, hammadde ve enerji bileşenlerimizle bunu yapabildik. Ama hissettiğimiz kadarıyla, ben sizlerin de duygu ve düşüncelerini gayet iyi biliyorum, biraz tedirginiz. Bu 500 milyar dolarlık hedefle ilgili hafif tedirginliklerimiz var. Onun için bizim yeniden gerek hammadde, gerek enerji, gerek pazarlar, gerek tüketim alışkanlıkları, gerekse dağıtım ağları anlamında da yeniden değerlendirmek gibi çalışma yapmamız gerektiğine inanıyorum. Onun için bugün buradayım. Bugün herşeyi açık konuşacağız, herşeyi açık olarak dokümanları kayıtlara geçireceğiz, aldığımız ödevleri bakanlıklar olarak çalışacağız." ifaderiyle devam etti.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir