taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.27905
5.96445
1321.015
102715.01
224.228

Nüfus cüzdanlarına 3 isim yazılabilecek

Nüfus ve vatandaşlık işleriyle yapılacak olan değişiklikte kimliklere 3 isim birden yazılabilecek.

30.06.2016 - 10:07..
Whatsapp ile paylaş

nüfus cüzdanı

Hükümet, muhtar ve müftülerin nikah kıymasının önünü açan düzenlemeyle birlikte nüfus cüzdanlarında da bazı değişimleri planlıyor. Habertürk'ün haberine göre, TBMM'ye sunulması beklenen yasa tasarısı ile getirilmesi planlanan düzenlemeler şöyle:

KİMLİK KARTI YAZACAK

-Nüfus cüzdanı ibareleri "kimlik kartı" şeklinde değiştirilecek.

-Doğum bildirimi doğumun gerçekleştiği sağlık kuruluşuna da yapılabilecek. Bildirim zamanında yapılırsa değerli kâğıt bedeli ödenmeyecek.

-Merkezi Veri Tabanı'nda yer alan bilgilere göre uzun süre işlem görmeyen ve yaşı itibarıyla ölü olması muhtemel kişilerin kayıtları kapatılacak.

SOYADLARI BİR DEFAYA MAHSUS OLMAK ÜZERE DEĞİŞTİRİLEBİLECEK

-Soyadı Kanunu'na aykırı soyadları ile yazım ve imla hatası bulunan ad ve soyadları; mahkeme kararı aranmaksızın il veya ilçe idare kurulu kararıyla bir defaya mahsus olmak üzere değiştirilebilecek.

-Vatandaş kendisi ve çocukları için nüfus kayıt örneğini, ikametgah belgelerini fiziki veya elektronik ortamda isteyen kuruma verebilecek. Muhtara gitmeye gerek olmayacak.

YABANCIYA KİMLİK

Türkiye'de ikamet izni bulunan yabancılar, kimlik numarası verilerek "yabancılar" kütüğüne kaydedilecek. İkamet izni aranmaksızın kimlik numarası vermeye ise İçişleri Bakanlığı yetkili olacak.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir