taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.4206
6.1539
1314.915
97378.58
229.909

Nurettin Canikli: PULAT sistemi nisan başında Afrin'de

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, PULAT Aktif Koruma Sistemi'nin mart sonu-nisan başı gibi Afrin'deki tanklara monte edileceğini duyurdu.

AA | 07.03.2018 - 10:03..
Whatsapp ile paylaş

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, 47. gününe girilen Afrin Harekatı'yla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu.

"GECİKME YOK"

Harekatın planlandığını gibi devam ettiğini söyleyen Bakan Canikli, "Hiçbir gecikme yok. Şartların uygun olması durumunda kısa zamanda daha fazla sonuç alınacak gelişmeler olacak." dedi.

"PULAT SİSTEMİ NİSAN BAŞINDA AFRİN'DE"

Canikli, "PULAT Aktif Koruma Sistemi'nin ay sonu, nisan başından itibaren Zeytin Dalı Harekatı'na katılan tanklara montajına başlayacağız." diye konuştu.

Canikli, sistemin yalnızca tanklarla sınırlı olmayacağını, ilerleyen zamanlarda diğer zırhlı araçlara da monte edilebileceğini kaydederek, "PULAT, Türk savunma sanayi için dönüm noktasıdır." diye konuştu.

FARKLI TİPTE ZIRHLI ARACA UYGULANABİLİYOR

PULAT Aktif Koruma Sistemi, sahip olduğu yüksek teknoloji radarla platforma yönelmiş tehditleri tespit edebilme, ardından "fiziksel imha" yeteneğiyle tehdidi platforma çarpmadan önce uygun zaman ve mesafeden etkisiz hale getirme kabiliyetine sahip bulunuyor.

Gerek yakın mesafeden fırlatılan tanksavar roketlerine gerekse uzak mesafeden fırlatılan güdümlü tanksavar füzelerine karşı modül yerleşimine bağlı olarak her yönü kapsayan 360 derecelik tam bir koruma kalkanı oluşturacak PULAT, platform üzerine dağıtık olarak yerleştirilen koruma modülleri sayesinde birden çok tehdide karşı aynı anda etkinlik sağlayacak.

Sistem, radarla tehdit algılama çözümü sayesinde toz, çamur, kar, yağmur gibi zorlu çevresel şartlar altında etkin çalışabilecek.

Nurettin Canikli: PULAT sistemi nisan başında Afrin'de

CİNDERES TERÖRİSTLERDEN TEMİZLENİYOR

Cinderes bölgesinin temizlenmesine yönelik çalışmaların sürdüğünü, Afrin merkezinin de kuşatılmasına kısa süre içinde başlanacağını belirten Canikli, bu süreçte ilçe merkezindeki sivillerin büyük bölümünün bölgeden ayrılacağına yönelik beklentilerini dile getirdi.

TSK'nin, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında 100'den fazla yerleşim yerini teröristlerden temizlediğine dikkati çeken Canikli, "Bu süreçte tek bir sivil kayıp bile yaşanmadı. Bu durum TSK'nin harekata gösterdiği özeni anlatması bakımından çok önemli. Bu, her ülkenin başarabileceği bir konu değildir. Bölgedeki diğer operasyonlar bunun en önemli göstergesidir, kanıtıdır." ifadelerini kullandı.

"TSK PRANGALARINDAN KURTULDUKÇA DAHA DA GÜÇLENİYOR"

Canikli, harekatın büyük bir koordinasyon içinde devam ettiğini aktararak, "Lojistikten sağlık çalışmalarına kadar her şey büyük bir uyum içinde seyrediyor." dedi.

Sağlık alanında gerekli eğitimleri alan askerlerin, birliklerle birlikte alanda görev yaptığını vurgulayan Canikli, olası durumlarda ilk müdahalelerin hemen yapıldığını ardından tüm imkanların bulunduğu hastanelere sevk edilen yaralıların tedavilerine devam edildiğini anlattı.

Zeytin Dalı Harekatı'nda kullanılan mühimmat, araç gereç konusunda da herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını ifade eden Canikli, "Yerli silah ve mühimmatların etkisi alanda görüldü. Fırtına obüsleri, çok namlulu roketatarlar, roketler... Bunların hepsinin etkisi sahada görüldü." diye konuştu.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin ardından terör örgütüyle bağlantılı oldukları gerekçesiyle TSK'den çok sayıda ihracın yaşandığını hatırlatan Canikli, "TSK, prangalarından kurtuldukça daha da güçleniyor." dedi.

İLKEL DİPLOMASİ ANLAYIŞI

Nurettin Canikli, başarıyla devam eden harekata uygun bir diplomasiyi de hayata geçirdiklerini belirterek, "Sahadaki kazanımlarımıza uygun ilkeli bir diplomasiyi kullandık, kullanmaya devam ediyoruz." ifadesini kullandı.

Harekatla ilgili birçok ülkeyle görüştüklerine işaret eden Canikli, şubatta Brüksel'de katıldığı NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nda yabancı bakanların tamamına yakınının harekata ilişkin herhangi bir eleştiride bulunmadığını söyledi. Bu durumda yürüttükleri etkili diplomasinin önemli payının olduğunu dile getiren Bakan Canikli, harekatın başında terör örgütünün yapmaya çalıştığı dezenformasyonun da kurumlar arasında yürütülen etkili iletişim sonucu etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Zeytin Dalı Harekatı'na katılan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerinin önemine dikkati çeken Canikli, ÖSO kuvvetlerinin TSK unsurlarıyla uyum içinde hareket ettiğinin altını çizdi. Hatay'a dün yaptığı ziyarette TSK personelinin yanı sıra hastanede tedavi gören yaralı ÖSO üyelerini de ziyaret ettiğini hatırlatan Milli Savunma Bakanı Canikli, "ÖSO'dan yaralılara 'Bir isteğiniz var mı' diye soruyoruz. Sadece Türkiye'ye dua ve teşekkür ediyorlar. Yaralılardan biri iyileşip tekrar harekata katılmak istediğini belirtti. Bunlar önemli." dedi.

PULAT AKTİF KORUMA SİSTEMİ

PULAT sistemi, dünyada ilk kez muharebe alanında kullanılan aktif koruma sistemi olacak.

Sistem, sahip olduğu yüksek teknoloji radar ile platforma yöneltilmiş olan tehditleri tespit eder, ardından “Fiziksel İmha (Hard-Kill)” yeteneği ile tehdidi platforma çarpmadan önce uygun zaman ve mesafede etkisiz hale getirir.

Nurettin Canikli: PULAT sistemi nisan başında Afrin'de

 

PULAT gerek yakın mesafeden fırlatılan tanksavar roketlerine karşı gerekse de uzak mesafeden fırlatılan güdümlü tanksavar füzelere karşı modül yerleşimine bağlı olarak her yönü kapsayan 360°’lik tam bir koruma kalkanı sağlar. Platform üzerine dağıtık olarak yerleştirilen koruma modülleri sayesinde birden çok tehdide karşı aynı anda etkinlik sağlar.

PULAT dağıtık ve modüler mimarisi sayesinde birçok farklı tipte zırhlı araca uyarlanabilen aktif koruma sistem çözümüdür.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir