taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5647
Euro
7.198
Altın
1607.97
Borsa
89476.58
Gram Altın
338.952
Bitcoin
42390.28
fuzulev

Obama ile Castro Panama’da el sıkıştı

ABD Başkanı Barack Obama ile Küba Devlet Başkanı Raul Castro, Amerika Devletleri Zirvesi'nde el sıkıştı


Whatsapp ile paylaş
Obama ile Castro Panama’da el sıkıştı

Çarşamba günü de telefonda görüştüğü açıklanan iki liderin el sıkışması, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile bölge ülke liderlerinin meraklı bakışları arasında gerçekleşti.

Panama’da düzenlenen Amerika Devletleri Zirvesi’ne katılan iki devlet başkanı, 33 liderle birlikte aynı masaya oturdu. Obama ve Castro, en son 2013 yılında Güney Afrika lideri Nelson Mandela’nın cenaze töreninde el sıkışmıştı.

Obama ile Castro Panama’da el sıkıştı

YİNE BİR ARAYA GELECEKLER

Obama ile Castro’nun bugün de bir araya gelmesi bekleniyor. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Ben Rhodes, iki liderin bugün bir araya gelmesini beklediklerini söyleyerek “Resmi görüşme olmayacak ama zirvede bir araya gelip görüş alışverişinde bulunacaklarını umuyoruz” dedi.

İki ülke liderleri arasındaki son üst düzey yüz yüze görüşme de 1956 yılında Panama’da, dönemin ABD Başkanı Dwight D. Eisenhower ile Küba lideri Fulgencio Batista arasında olmuştu.

İki ülkenin dışişleri bakanları, Panama’da tarihi bir görüşme gerçekleştirdi. İki ülke liderlerinin katılacağı zirve öncesi yapılan görüşme, 54 yıl sonra ilk resmi temas oldu.

Obama ile Castro Panama’da el sıkıştı

Dönemin Küba Devlet Başkanı Fidel Castro, yine dönemin Başkan Yardımcısı Richard Nixon ile 1959 yılında Washington’da bir araya gelmişti

GEÇEN YIL ARALIK AYINDA NORMALLEŞME KARARI ALINMIŞTI

Geçen yıl Aralık ayında ABD ile Küba, diplomatik ilişkileri normalleştirmek için görüşmelere başlama kararı almıştı. ABD ile Küba’nın ilişkileri, Fidel Castro’nun 1959′daki devrimle iktidara gelmesinden kısa süre sonra bozulmuştu. Söz konusu gerginlik; ABD’nin Küba’ya 1960′tan bu yana ticaret ambargosu uygulamasına ve Washington ile Havana arasında diplomatik ilişkinin 1961′de kesilmesine neden olmuştu.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir