taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.736
Euro
7.2834
Altın
1617.98
Borsa
89552.61
Gram Altın
351.377
Bitcoin
45318.36

Obama'ya dinleme davası açıldı

ABD'de cumhuriyetçi ve aşırı muhafazakarlar, NSA dinlemeleriyle ilgili Obama yönetimine dava açtı.


Whatsapp ile paylaş

Obama'ya dinleme davası açıldı

Obama'ya dinleme davası açıldı

ABD'de cumhuriyetçi senatör ile aşırı muhafazakar Çay Partisi hareketinin desteklediği bir grup, Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) milyonlarca Amerikalının telefon kayıtlarını toplamasına izin veren politikası nedeniyle Obama yönetimine dava açtı.

PAUL: DAVAYI AMERİKALILAR ADINA AÇTIK

Cumhuriyetçi Partili Kentucky Senatörü Rand Paul, başkent Washington'da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, hem kendileri hem de 2006'dan bu yana ABD'de telefon hizmeti alan Amerikalılar adına davayı açtıklarını söyledi.

DİNLEME, ABD ANAYASASINA GÖRE AYKIRI

Paul ve birlikte hareket ettiği grup, NSA'in milyonlarca kişinin telefon görüşmelerinin zamanını, numaralarını ve diğer bilgilerini kayıt altına alan programın ABD Anayasası'nın Dördüncü Düzenlemesi'ne aykırı olduğunu savunuyor.

NSA'in kamuoyunda bir hayli tartışma yaratan programı, eski CIA çalışanı Edward Snowden tarafından basına sızdırılmasıyla açığa çıkmıştı. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de aralarında bulunduğu dünyanın önde gelen birçok liderinin de dinlendiğinin de anlaşılmasının ardından Beyaz Saray'ın birçok ülkeyle ilişkilerinde sıkıntılar baş göstermiş, ABD içinde de eleştirilerin dozu yükselmişti.

Cumhuriyetçi Senatör Paul, Snowden'ın NSA'in çalışmalarını açıklığa kavuşturmasından sonra kuruma en ağır eleştirileri yönetenlerin başında yer alıyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir