taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7612
Euro
7.3639
Altın
1649.52
Borsa
93225.22
Gram Altın
358.963
Bitcoin
49248.76

Obama'yı memnun eden sigara kararı

ABD'nin en büyük eczane zincirlerinden CVS, sigara ve tütün mamullerinin satışını durduruyor. Gönüllü alınan bu karar, sigarayı bırakan Başkan Obama'yı memnun etti.


Whatsapp ile paylaş

Obama'yı memnun eden sigara kararı

Obama'yı memnun eden sigara kararı

ABD'nin en büyük eczane zincirlerinden olan CVS, 1 Ekim 2014 tarihinden itibaren sigara ve tütün mamullerinin satışını yapmayacağını duyurdu.

YILLIK 2 MİLYAR DOLARLIK GELİR AZALIŞI

ABD genelinde 7600 mağazası bulunan, ilaç satışının yanı sıra yaklaşık 700 eczanesinde sağlık klinikleri işleten ve ilaç dışında ürünlerin de satışını yapan CVS'nin bu kararı, yıllık 2 milyar dolarlık bir gelir azalışına neden olacak. Bir süredir kendini süpermarket tarzı büyük eczane yerine 'sağlık hizmeti sağlayıcısı' olarak yeniden konumlandırmaya çalışan CVS, yaptığı açıklamada kararı müşterilerinin ve hastalarının sağlığını koruma amacıyla aldığını belirtti.

Obama'yı memnun eden sigara kararı

OBAMA'NIN MEMNUNİYETİ

Halk sağlığı uzmanları ülkenin ikinci büyük eczane zincirinin aldığı kararın emsal oluşturarak diğer büyük gruplar üzerinde etki yaratmasını ve sigara satışının sadece yasaklarla değil ama gönüllü inisiyatiflerle de kısıtlanmasını bekliyorlar.CVS'in konuyla ilgili açıklamasının ardından eski bir sigara içicisi olan ABD Başkanı Barack Obama, karardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Obama açıklamasında, "Bugünkü karar, yönetimimin tütün kaynaklı ölümler, kanser ve kalp hastalıklarıyla mücadelesine yardım edeceği gibi, sağlık harcamalarını da aşağı çekecektir" ifadesini kullandı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir