taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.4494
Euro
7.1849
Altın
1628.22
Borsa
88125.04
Gram Altın
338.061
Bitcoin
43111.74

Demirtaş Öcalan afişlerinin kaldırılmasına tepki gösterdi

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bilboardlarda asılan Öcalan’ın afişinin kaldırılmasına ilişkin, "Karar daha partimize tebliğ edilmeden, itiraz hakkımızı bile kullanmaya fırsat verilmeden gidip o posterleri söken görevliler, paralel yapının görevlileri mi?" dedi.

12.02.2014 - 16:20..
Whatsapp ile paylaş

Demirtaş Öcalan afişlerinin kaldırılmasına tepki gösterdi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından kültür merkezi, park, gibi çok sayıda yapının toplu temel atma töreni düzenlendi. BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gültan Kışanak, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Aysel Tuğluk, sivil toplum örgüt temsilcileri çok sayıda kişi katıldı. Toplu temel atma töreninde konuşan BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, konuşmasında dün Diyarbakır’daki bilboardlara asılan Öcalan’ın fotoğraflarının sökülmesi konusuna da değindi.

"ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL BİR HALKIN ÖNDERİDİR"

Öcalan’ın fotoğrafının kaldırılmasına sert tepki gösteren Demirtaş şyöle konuştu; "Halkın kutsallarına değerlerine, on binlerce özgürlük direnişçisi, mahkumuyla, milyonlarca evladıyla yarattığı bu değerlere dil uzatanların asla BDP karşısında saygı görme hakkı yoktur. Biz bugüne kadar hiç kimsenin değerlerine saygısızlık yapmadık. Eleştiriliriz, eleştirilmeyi de göze alırız. Ama uğruna canımız verdiğimiz değerlerimize dil uzatanlar bizden saygılı bir yaklaşım bekleme hikayesini anlatmasınlar. Birlikte yaşamak birbirlerine değerine saygı göstermek gerektirir. Barış ve Demokrasi Partisi olarak, içinde bulunduğumuz çözüm sürecinde Öcalan’ın 21 Mart’ta yaptığı çağrıdan bu yana sorumlulukla, ciddiyetle yürüttüğü bu sürecin kesilmemesi büyük bir çaba gösterdik. Hiç kimse bugüne kadar BDP’nin ya da Öcalan’ın bu süreçte üzerine düşen sorumluluk adına yerine getirmediği tek bir noktanın olduğunu iddia edemez. Kimse bunu iddia etmiyor zaten. Bizim bu kadar barış sevdalısı politikalarımıza rağmen, birileri çıkıp, bu barış sürecini bahane edip, barış şemsiyesi adı altında partimizin ve halkımızın değerlerine saldırmasına göz yumacağını sanıyorsa, onlarda yanılıyor. Bugün Diyarbakır’a Apo’nun bilboardlara asılı fotoğraflarını büyük bir heves ve hukuk dışı kararla söken zihniyet, sanmasınlar Apo’yu Kürt halkının beyninde söküp alabildiler. Bu hukuksuz kararı tanımıyoruz. Öcalan, sadece devlete hak değildir. Devlet, heyet gidip görüşecek, fotoğraflar çekilecek, kendisiyle 2 yıldır diyalog sürdürülecek, devlet için bu hak olacak ama önderi olduğu bu halk için hak olmayacak. Böyle bir anlayış olamaz. Buradan bir müzakere anlayışı çıkmaz. Sizin o bilboardlarda fotoğrafını söktüğünüz şahıs, sıradan bir mahkum değil, bir halkın önderidir.

"BU KARARI PARALEL YAPI MI VERİYOR"

Bunu sadece biz söylemiyoruz. Bakanlarınız da söylüyor. Bir halkın önderinin fotoğrafını pervasızca, söküp alanlar, bilsinler ki onun çağrısı sayesinde bir yıldır bu topraklarda kan dökülmüyor. Çok şükür bu dağlarda artık çatışma yaşanmıyor. Bu Öcalan’ın sayesinde oldu. Eğer barışa saygınız varsa, barışın mimarına da saygınız olsun. Bilboardların sökülmesinin kararını paralel yapı mı veriyor. Karar daha partimize tebliğ edilmeden, itiraz hakkımızı bile kullanmaya fırsat verilmeden gidip o posterleri söken görevliler, paralel yapının görevlileri mi? Eğer bunlar paralel yapının görevlileriyse bunlar tam da barış ve çözüm sürecini dinamitliyorlar, hükümet bunun gereğini yapmalı. Barışa karşı bu tür provokasyonların mutlaka hesabını sorması lazım. Yok eğer paralel yapı değilse, ki değildir, İçişleri Bakanlığı’nın emrindeki polis memurlarıdır o halde hükümetin bunun hesabını vermesi lazım. Bunların hepsi çözüm sürecini zora sokan meselelerdir. Denilebilinir ki, bir bilboardın yasaklanmasının ne anlamı var, bizce çok anlamı var. Çünkü İmralı’da Öcalan’la konuştuğumuz bir dönemde, sizler onun fotoğrafına, parlamentoda Kürt ve Kürdistan sözlerine tahammül göstermiyorsanız, o halde kiminle neden barışacaksınız"

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir