taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.4494
Euro
7.1849
Altın
1628.22
Borsa
88125.04
Gram Altın
338.061
Bitcoin
43111.74

Öcalan'ın avukatlarından paralel yapıya suç duyurusu

Abdullah Öcalan’ın avukatları, yasadışı şekilde dinlenen kişiler arasında oldukları gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

28.02.2014 - 16:02..
Whatsapp ile paylaş

Öcalan'ın avukatlarından paralel yapıya suç duyurusu

Geçtiğimiz günlerde bazı gazetelerde binlerce kişinin dinlendiğine ilişkin haberler yer almıştı. Söz konusu haberlerde dinlenen kişilerin isimleri de yer almıştı. Dinleme listelerinde isimleri yer alan Abdullah Öcalan’ın avukatlarından Sinan Zincir, Mazlum Dinç ve Rezan Sarıca, savcılar Adem Özcan ve Adnan Çimen, iletişimin denetlenmesi kararı veren hakimler ve TEM Şube Müdürlüğü’nde hiyerarşik silsile içinde görevli sorumlu tüm kolluk kuvvetleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Avukatlar tespit edilecek şüpheliler hakkında, hukuka aykırı dinleme, suç ve suçlu yaratma, özel hayatın gizliliğini ihlal, iftira, suç uydurma, görevi kötüye kullanma ve ihmal, kamu görevini engellemeye teşebbüs, adil yargılanmayı etkilemeye teşebbüs ve haberleşme hürriyetini engelleme gerekçeleriyle dava açılmasını ve şüphelilerin tutuklanmasını talep etti.

BASIN AÇIKLAMASI YAPTILAR

Yapılan suç duyurusunun ardından avukatlar adliye önünde bir basın açıklaması yaptı. Dinleme listelerinde Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından Abdullah Öcalan’ın avukatlığını yapan avukat Mazlum Dinç, avukat Rezzan Sarıca ve Avukat Sinan Zincir’in de bulunduğunu belirten avukat Fırat Epözdemir “Biz bu haksız ve hukuksuz dinlemelere ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk. Suç duyurusu dilekçemizi başta hükümet çevreleri olmak üzere toplumun birçok kesimi tarafından konuşulan ‘Paralel Devlet’ yapısına ilişkindi. Paralel Devletin hiyerarşik yapısında yer alan üyeleri ve yöneticileri hakkında kamu davası açılmasını talep ettik” dedi. “Haksız ve hukuksuz dinlemeleri yapan başta savcılar ve kamu görevlilerinin delilleri karartma ihtimali bulunduğunu” ifade eden Avukat Epözdemir “Delilleri karartma ihtimali olmasından dolayı bu kişiler hakkında tutuklama talep ettik” şeklinde konuştu.

"GEÇMİŞ MAĞDURİYETLER GİDERİLMELİ"

Epözdemir’in ardından Mazlum Dinç de kısa bir açıklama yaptı. Son dönemde herkesin konuştuğu “paralel yapının” geçmişte de benzer şeyler yaptığını ifade eden Avukat Dinç "2011 yılında meslektaşlarımıza ilişkin soruşturma açtılar. Bu yapı sahte delilleri ile 47 meslektaşımız gözaltına alındı, 36’sı tutuklandı. Yapılması gereken geçmişe dönük bu yapının yaptığı hukuksuzluk sonucu mağdur olan insanların mağduriyetine son verilmesidir" dedi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir