taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6806
Euro
7.3161
Altın
1677
Borsa
95834.44
Gram Altın
360.672
Bitcoin
46807.13

Öcalan'ın yakalanış yıldönümü için kepenkler kapatıldı

Abdullah Öcalan’ın Kenya’da yakalanıp Türkiye getirilişinin 15. yıl dönümü nedeniyle Diyarbakır ve Batman’da bazı dükkanlar kepenk açmadı. Diyarbakır’da, Türk mühendisleri tarafından yapılan tam donanımlı ‘Ural’ zırhlı aracı da ilk kez görücüye çıktı.


Whatsapp ile paylaş

Öcalan'ın yakalanış yıldönümü için kepenkler kapatıldı

Öcalan'ın yakalanış yıldönümü için kepenkler kapatıldı

15 Şubat 1999 yılından Kenya’dan Türkiye’ye getirilen Abdullah Öcalan’ın yakalanışının yıl dönümünü protesto etmek için Diyarbakır’ın bazı noktalarında kepenkler kapatıldı. Bağlar ilçesinde bulunan Sunay, Nükhet Coşkun ve Emek Caddelerindeki iş yerlerinin büyük bölümünün kepenk kapattıkları görüldü. Kentte yoğun güvenlik önlemleri alındı. Çok sayıda TOMA, panzer, akrep gibi zırhı araçların kentin belirli noktalarına yerleştirilmesi dikkat çekti. Olaydan birkaç saat sonra eylemler gerçekleşti. 

ÖCALAN'IN YAKALANIŞI PROTESTO EDİLECEKTİ

Öte yandan, Türk mühendisleri tarafından yapılan ‘Ural’ isimli tam donanımlı zırhı araç da, toplumsal olaylarda ilk kez kullanılmaya çıktı. Kentte öğlen saatlerinde sakinlik sürerken, BDP tarafından bugün Batıkent Meydanı’ndan BDP Bağlar İlçe Başkanlığı’na kadar yürüyüş yapılarak, Öcalan’ın yakalanışı protesto edilmeye başlandı.

YÜRÜYÜŞ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

BDP, Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıl dönümünü protesto etmek amacıyla 3 gün boyunca Batıkent Meydanı’nda düzenlediği eylem ve etkinliğinin ardından bugün Bağlar Dörtyol’a yürüyüş gerçekleştirdi. Batıkent Meydanı’nda toplanan kalabalık grup, Dörtyol’a doğru sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Yürüyüş güzergahında bulunan AK Parti Bağlar ilçe binasına herhangi bir saldırının yapılmaması için BDP’liler parti önünde bekledi.

SALDIRGANLARA TOMALI MÜDAHALE

Dörtyol’da BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Gültan Kışanak’ın konuşmasının ardından bir grup 10 Nisan Polis Karakolu bölgesine doğru yürüyüşe geçti. Burada yolu kapatan polis, göstericilerin yürümesine izin vermedi. Bunun üzerine göstericiler polise, el yapımı bomba, havai fişek, molotof ve taşlarla saldırdı. Olay yerine gelen çok sayıda TOMA ve zırhlı araç, göstericilere tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Polisin müdahalesinin ardından göstericiler ara sokaklar kaçarak izlerini kaybettirdi. Kentin bazı noktalarında eylemler devam ediyor.

BATMAN’DA DA DURUM AYNI

Batman’da bazı iş yerleri kepenklerini kapattı. Sessizliğin hakim olduğu il merkezinde BDP il örgütü bir yürüyüş düzenleyecek. Saat 14.00’den beri Batman Belediyesi önünde toplanan BDP’liler Sanat Sokağı’na kadar yürüyüş yaparak Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişini protesto ediyorlar. Abdullah Öcalan’ın Kenya’da yakalanıp Türkiye’ye getirilişinin 15. yıl dönümünde BDP tarafından düzenlenen yürüyüşün ardından olaylar çıktı.

ŞIRNAK'TA OLAYLAR DEVAM EDİYOR

Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin 15'inci yıldönümü nedeniyle kepenklerin kapalı olduğu Şırnak'ın Cizre ilçesinde Nur mahallesindeki BDP ilçe binası önünde bir araya gelen partililer, Cudi mahallesinin Kasaphane sokağında yeni açılan seçim bürosuna toplu halde gitmek için yürüyüşe geçti. Ellerinde Öcalan'ın fotoğraflarıyla PKK ve Öcalan lehine slogan atan grubun dağılması için polis önce panzerlerden anonslar yaptı. Göstericilerin dağılmaması ve yürüyüşe devam etmesi üzerine panzerler göz yaşartıcı gaz bombalarıyla müdahalede bulundu. Göstericilerin arasında gençler de bunun üzerine panzerlere taş atarak karşılık verdi. İlçenin bir çok noktasına dağılan göstericiler yollara ve güvenlik önlemleri alan panzerlere molotof kokteylleri attı. Gerginliğin arttığı Cizre'deki tüm yollar polis panzerleriyle tutuldu. Göstericiler ise ara sokaklardan polis panzerlerine taş atıyor ve yolları barikat kurarak kapatmaya çalışıyor. İlçe merkezindeki olaylar devam etti.

VAN'DA OLAYLAR ÇIKTI

Kepenklerin büyük oranda kapalı olduğu Van'da, BDP öncülüğündeki grup öğle saatlerinde Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Soydan Kavşağı'ndaki BDP seçim bürosu önünde toplandı. Aralarında Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, BDP Van Milletvekilleri; Özdal Üçer, Nazmi Gür, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın da bulunduğu kalabalık buradan da Abdullah Öcalan ve PKK lehine sloganlar atarak yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunan Sebze Hali Kavşağı'na kadar yürüdü. Sebze Hali Kaşağında toplananlara BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, bir konuşma yaptı. Konuşmasınını büyük bölümünü Kürtçe yapan Üçer, Öcalan'ın yakalanmasını '15 Şubat komplosu' olarak nitelendirerek bunu kınadıklarını ve Öcalan'ın özgürlüğünü istediklerini söyledi. Üçer'in yaptığı konuşmadan sonra kalabalık tekrar Cumhuriyet Caddesi'ne doğru yürümek istedi.

POLİS İLE EYLEMCİLER ÇATIŞTI

Kalabalığın önü, Ordu Caddesi'nde toplumsal müdahale araçları TOMA'lar tarafından kesildi. Bunun üzerine grupta bulunan bazı kişiler polislerin bulunduğu bölgeye taş, molotofkokteyli, havaifişek ve ses bombaları attı. Polis, gözyaşartıcı bomba ve basınçlı su kullanarak grubu dağıtmaya çalıştı. Çıkan olaylar kısa sürede yayıldı. Olaylar sırasında BDP'li bazı yöneticiler, taş atanlara engel olmaya çalışırken, bazı kişilerin de TOMA araçlarını önündeki korkuluklara tırmanarak su sıkılmamasını istemesi dikat çekti. Çeşitli cadde ve sokaklarda olaylar devam ederken, polis kent merkezinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

DERİK'TE SOKAKLAR BOŞALDI

Mardin'in Derik İlçesi'nde Abdullah Öcalan'ın Kenya'dan Türkiye'ye getirilişinin 15'inci yıldönümü nedeniyle kepenkler açılmazken, vatandaşlarında sokaklara çıkmadığı görüldü. Fırın ve eczanelerin dışında hiçbir işyerinin açık olmadığı Derik'te sokaklar boşalırken, güvenlik güçleri ise muhtemel çıkabilecek olaylara karşı önemli noktalarda önlem aldı.

 


 


 

.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir