taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7428
6.3503
1466.93
105379.71
270.869
48622.57

Oğlu tedavisi olmayan kas hastalığına yakalanan babanın dramı

Duchenne Musküler Distrofi hastalığına yakalanan Muhammed Gültekin'in babası "çocuğumun büyümesini istemiyorum" diyor.

DHA | 30.10.2017 - 10:50..
Whatsapp ile paylaş

Bingöl'de yaşayan Şahin Gültekin, doğuştan kas hastası olan ve tedavisi mümkün olmayan oğlu 10 yaşındaki Muhammed'in en fazla 10 yıllık ömrünün kaldığını söyleyerek, "Tıp, yüzde 95'inin 11 yaşından sonra yürüyemeyeceğini söylüyor. 19-20 yaşlarında ise hastanın kaybedildiğini. Bazı şeyleri bildiğiniz zaman, ebeveyn için büyük bir acı. Çocuğumun büyümesini istemiyorum" dedi.

Oğlu tedavisi olmayan kas hastalığına yakalanan babanın dramı

"HASTALIĞIN İLACI YOK"

Tedavisi olmayan 'Duchenne Musküler Distrofi' (DMD) adlı kas hastalığıyla dünyaya gelen Muhammed Gültekin'in babası İl Özel İdaresi'nde memur olan, 38 yaşındaki Şahin Gültekin çaresiz yardım bekliyor. Oğlunun tedavisi için sürekli farklı illere gittiğini söyleyen Gültekin, şöyle dedi:

"Hastalığın bilinen bir ilacı ve tedavisi yok. Ankara, Kayseri ve Diyarbakır'a gidip geliyoruz. Çaresiziz. Hastalık ile ilgili bilinen pek bir şey yok. Bir ilacı da yok, ne yapacağımızı bilmiyoruz. Diğer çocuklar gibi değil. Şu an iyi ama koşamıyor, yürümede ve merdiven çıkmada sorun yaşıyor. Normal hastalara ve yaşına göre durumu yine iyi ama diğer çocuklar gibi aktif değil. Doktorların dediğine göre, giderek ilerliyor. Nasıl olacağını bilmiyoruz. Bingöl'de tedavi imkanı yok. Bu hastalığa çocuk nöroloji uzmanları bakıyor ama Bingöl'de böyle bir imkan yok. Dolayısıyla bizde başka illere sürekli gidip geliyoruz. Bunun maddi külfeti de var tabi. İyi kötü bir gelirimiz var. Bir yerden kısıp tedavi için gidebiliyoruz. Ama bu imkana sahip olmayan insanlar da var. Çocuk nörolojisi bizim için olmasa da Bingöl için bir ihtiyaçtır."

Oğlu tedavisi olmayan kas hastalığına yakalanan babanın dramı

16,17 YAŞLARINDA HAYATINI YİTİRECEK

Hastalık nedeniyle çocuğunun 16-17 yaşlarında yaşamını yitireceğini belirten Gültekin, şunları söyledi:
"İşin doğrusu, bu hastalık ile ilgili kimse pek bir şey bilmiyor. Çaresizce, elimiz kolumuz bağlı bekliyoruz. Çocuğum önce durumun farkında değildi ama büyüdükçe bazı şeylerin farkına varıyor. Onun bilmemesi bizim için avantajdı. Aslında çocuğumuzun büyümesini istemiyorum.

Oğlu tedavisi olmayan kas hastalığına yakalanan babanın dramı

ACILI BABA ÇOCUĞUNUN BÜYÜMESİNİ İSTEMİYOR

Tıp, yüzde 95'inin 11 yaşından sonra tekerlekli sandalyeye düştüğünü söylüyor. 19- 20 yaşlarında ise çoğu hastanın kaybedildiğini biliyorum. Bazı şeyleri bildiğiniz zaman, ebeveyn için sıkıntı oluyor. Aile için büyük bir acı. Şahsen çocuğumun büyümesini istemiyorum. Hep çocuk kalmasını istiyorum."

Oğlu tedavisi olmayan kas hastalığına yakalanan babanın dramı

'ÇOCUĞUM ÖLECEK VE BEN HİÇBİR ŞEY YAPAMIYORUM'

Ölümcül hastalığa yakalanan çocukların ailelerinin psikolojik desteğe ihtiyacı olduğunu ve Diyarbakır'da psikolojik destek aldıklarını belirten Gültekin, şöyle devam etti:
"Bu hastalığa yakalanan çocukların ailelerinin de psikolojik desteğe ihtiyacı var. Biz Diyarbakır'da gördük. Orada eğitim ve araştırma hastanesinde bir bölüm açılmıştı, psikologlar vardı, yanına gittik. Psikolojik destek bu gibi ağır hastalıklara yakalanan çocukların aileleri için gerekli. Hastalığın çözümü yok, bazı şeyler biliniyor. Çocuğum ölecek ve ben hiçbir şey yapamıyorum. Bizi de olumsuz etkiliyor. Televizyon izlerken bir hasta gördüğümüzde gözyaşlarımızı tutamıyoruz. Evlat acısı çok kötü. Yurt dışında da tedavisi yok. Kan testlerini 2 defa yurt dışına gönderdik. Geçtiğimiz yıllarda hastalığın durdurulması için, yüzde 10 etkisinin olduğu söylenen bir tedavi imkanı varmış. Çocuğuma olumsuz geldi, uymadı. 300 bin erkekte bir görülen bir hastalık olduğu söyleniyor. Bingöl'de denk gelmedim böyle bir hastalığa. Bölgede 2-3 hastanın olduğunu biliyorum. SMA hastaları gibi, bu da başka bir çeşidi.

Oğlu tedavisi olmayan kas hastalığına yakalanan babanın dramı

DEVLET MEMURU OLAN BABA TAYİN İŞLEMLERİNİ YAPAMADI

Çocuğumun bu hastalığın tedavi tetkikleri için tam teşekküllü bir hastaneye yakın bir yerde ikamet etmesi için rapor da çıkardık. Ancak devlet memuru olduğum için tayin işlemlerimi yapamadım."

Oğlu tedavisi olmayan kas hastalığına yakalanan babanın dramı

“CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN'I ÇOK SEVİYORUM”

Sultan Hamithan Ortaokulu'nda 6'ncı sınıfta eğitim gören Muhammet Miraç Gültekin, evi ile okul arasında 300 metrelik uzaklığı annesinin yardımıyla yarım saate alıyor. Tek isteğinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı görmek olduğunu söyleyen Muhammed, "Merdiven çıkmak ile koşmakta zorlanıyorum. Okulda kantine ve öğretmenlerimin yanına gitmekte bazen zorlanıyorum. Merdiven çıktığımda ayağım ağrıyor. Arkadaşlarım genelde basketbol oynuyorlar, ben hastalığım nedeniyle oynayamıyorum. Ben Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı çok seviyorum. Onu bir kez de olsun görmek ve sarılmak istiyorum" dedi.

Oğlu tedavisi olmayan kas hastalığına yakalanan babanın dramı

Oğlu tedavisi olmayan kas hastalığına yakalanan babanın dramı

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir