taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3315
6.05845
1339.9
102062.75
229.348

Öğretmen çift köyleri dolaşarak bilimi sevdiriyor

Zonguldak'ta öğretmen çift, 'Bilimi seviyor, bilimi keşfediyorum' projesi kapsamında, gönüllü olarak her gün bir köy okuluna gidip, bilimsel projeler yapıyor.

DHA | 08.10.2018 - 15:37..
Whatsapp ile paylaş
Öğretmen çift köyleri dolaşarak bilimi sevdiriyor

Şehit Hasan Yağlı İlkokulu'nda sınıf öğretmeni Ali Hasırcı, Öğretmen Akademisi Vakfı aracılığıyla çocukların gelişimine ve bilimsel çalışmalar yapmasına yardımcı bilim setleri edindi.

GÖNÜLLÜ OLARAK YAPIYORLAR

Kendi sınıfındaki öğrencileriyle bilimsel çalışmalar yapan Ali Hasırcı, aynı uygulamayı aynı okulda görevli eşi Zeynep Hasırcı'nın sınıfındaki öğrencilere de uyguladı.

Çocuklarla arabalar, çamaşır makinesi, lamba, sese duyarlı ışıklar, asansör, araba park sensörleri gibi çalışmalar yapan Hasırcı çifti, Çaycuma Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvurarak çalışmalarını 'Bilimi seviyor, bilimi keşfediyorum' projesi altında köy okullarına taşımak istediklerini ve bunu gönüllü olarak maddi destek beklemeden yapmak istediklerini iletti.

Öğretmen çift köyleri dolaşarak bilimi sevdiriyor


TALEP ÜZERİNE SÜRDÜRÜYORLAR

Hasırcı çifti, kaymakamlığın verdiği izinle geçen yıl 33 okulda, 3'üncü ve 4'üncü sınıfta eğitim gören 525 öğrenciye ulaşarak bilimsel projeler yürüttü.

Projenin beğenilmesiyle ilçe merkezindeki okullardan da öğretmenlere davet geldi. Öğrencilerin istekleri üzerine gittikleri okullara tekrar gitmeye başlayan öğretmen çift, talep üzerine projeyi bu yıl da sürdürmeye karar verdi.

Öğretmen çift köyleri dolaşarak bilimi sevdiriyor VİDEO


Öğretmen çift köyleri dolaşarak bilimi sevdiriyor

OKULLARI DOLAŞIYOR

Öğretmen Ali Hasırcı, görevli oldukları okuldan mesai bitiminde çıktıktan sonra bilim setlerini yanlarına alarak, kendi araçlarıyla her gün bir köy okuluna bazen de ilçe merkezindeki okullara giderek, yaklaşık 3 saat öğrencilerle birlikte olduklarını söyledi.

Öğretmen çift köyleri dolaşarak bilimi sevdiriyor


"GERİ DÖNÜŞLERİ ÇOK GÜZEL OLDU"

Öğrencilerin heyecanı ve gözlerindeki ışıltının tüm emeklerine değdiğini dile getiren Ali Hasırcı, "Bu bilim setleriyle kendi öğrencilerim üzerinde uygulamaya başladıktan sonra geri dönüşleri çok güzel oldu. Çocuklar sürekli proje üretmek istiyorlar, eve gitmek istemiyorlardı. Bu konuyu eşime anlattım. Bunu eşimin sınıfında da uyguladık. Orada da aynı duygu ve düşünceler gelişti. Sadece kendi sınıflarımızda uyguladığımızda diğer çocuklara haksızlık olacağını düşündük. Bunu bir projeye dönüştürdük. Kaymakamlıktan ve ilçe milli eğitim müdürlüğünden izin alarak bu çalışmayı köylerdeki öğrencilere ulaştırdık. Haftanın her günü köylere çıktık eşimle birlikte. Her gün bir köye gittik." diye konuştu.

Öğretmen çift köyleri dolaşarak bilimi sevdiriyor


"ZORLUKLARA KARŞI YILMADIK"

Öğretmen Ali Hasırcı, "Çocuklara bilimsel düşünmelerin geliştirmeye yönelik çalışmalarda bulunduk. Çocuklar çok merakla bizi kapılarda bekliyorlardı. Bizi öperek sarılarak okullarından uğurluyorlardı. Zorluklar da oluyor tabi. Hasta oluyorsunuz. Yağmur, kar oluyor. Şimdiye kadar hiç yılmadık. Her öğrenciye ulaşmak istedik. Çünkü onlar ülkemizin geleceği .Birileri bir şeyler yapmalı. Biz üzerimize düşeni yaptığımızı düşünüyoruz bu şekilde. Çünkü o öğrencilerin gözlerindeki ışıltı her şeye değer. İçlerinden bir tanesini değiştirmiş olsak, birinin hayatına dokunmuş olsak ülkemizin hayatına dokunmuş olacağını düşünüyoruz." diye konuştu.

Öğretmen çift köyleri dolaşarak bilimi sevdiriyor

"BİLGİNİN OLDUĞU YERDE MUTLULUK VAR"

Zeynep Hasırcı, 2 çocuğunun bulunduğunu ve kendi çocuklarından daha çok bu projeyle ilgilendikleri günler olduğunu belirterek, "Proje sayesinde bir sürü insanlarla tanıştık. Her köyde bir öğrencim oldu. Pazarda sokakta karşılaştığım çocuklar bana 'Öğretmenim' diye sesleniyor. 25 yıllık öğretmeniz. Bu duygular bizi zaten yeterince memnun ediyor. Bilginin bilimin olduğu yerlerde mutluluk, huzur var. Bilgisizliğin olduğu yerlerde acı var. Bunu yıllar önce keşfettik ve bunun farkındayız. Bunun için bu proje bizim için çok önemli, çok değerli. Devam ettirebileceğimiz yere kadar devam ettirmek istiyoruz" dedi.

Öğretmen çift köyleri dolaşarak bilimi sevdiriyor

Öğretmen çift köyleri dolaşarak bilimi sevdiriyor

Öğretmen çift köyleri dolaşarak bilimi sevdiriyor

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir