taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
6.0906
6.817
1283.35
85311.39
251.642

Öğretmenlik müfredatına sağlık ayarı

Yükseköğretim Kurulu üyeleri (YÖK) ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilileri, güncellenen öğretmen yetiştiren lisans programları müfredatının sağlık boyutunu ele aldı.

AA | 29.05.2018 - 09:01..
Whatsapp ile paylaş

YÖK yetkililerinden alınan bilgiye göre, YÖK'te, DSÖ temsilcileri ile toplantı yapıldı. Ankara'da yapılan toplantıda, yeni YÖK kapsamında sağlık alanında gerçekleştirilen yapısal değişiklikler görüşüldü. Toplantıda, yeni öğretmen yetiştirme lisans programları müfredatının sağlık boyutu ele alındı.

MÜFREDATTA SAĞLIK VURGUSU

Yeni müfredattaki bağımlılık, bağımlılıkla mücadele, beslenme ve sağlık dersleri başlıkları altındaki doğal ve sağlıklı beslenme, obeziteyle mücadele, sağlıklı yaşam ve egzersiz, sağlıklı cinsel yaşam, büyüme ve gelişme konuları görüşüldü. Toplumun kanaat önderleri konumunda olan öğretmenlerin eğitimlerinde bu konuların yer almasının önemi vurgulandı.

Toplantıda, ayrıca DSÖ'nün de ilgi alanında olan yükseköğretimde göçmenlerle ilgili yapılan çalışmalar, uluslararası öğrenciler ve ülkelerinde savaş, işgal ve ilhak bulunan kişilerin diplomalarının denklik işlemleri için gerçekleştirilen çalışmalar anlatıldı.

Öğretmenlik müfredatına sağlık ayarı

SAĞLIKLI YAŞAM ALANI OLUŞTURMAK

Katılımcı ve şeffaf bir yönetim anlayışı ile gayrı resmi görüş alışverişi şeklinde gerçekleşen toplantı, DSÖ temsilcileri tarafından da verimli bir toplantı olarak değerlendirildi.

DSÖ temsilcileri, Türkiye'de pek çok kurumla iş birliği yaptıklarını ve sağlığın sadece sağlıkçıların değil, herkesin sorumluluğunda olduğunu belirterek, sağlıklı yaşam alanları oluşturmak ve sağlıklı yaşam pratiklerini hayata geçirmek üzere üniversitelerle, YÖK'le daha yakın çalışmanın sağlıklı nesiller için önemini vurguladı.

Öğretmenlik müfredatına sağlık ayarı

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir