taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3628
6.0759
1216.28
93433.59
209.468

OHAL kapsamında yeni KHK yayınlandı

OHAL'de yeni bir kararname Resmi Gazete'de yayınlandı. Bu kararnamede yer alan bilgiye göre; KHK ile nükleer düzenleme kurumu oluşturuldu.

REUTERS | 09.07.2018 - 13:18..

dw

Nükleer Düzenleme Kurumunun (NDK) kurulmasına yönelik kanun hükmünde kararname (KHK) yayımlandı. Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan 702 numaralı KHK ile kurulan NDK'ya nükleer enerji ve iyonlaştırıcı radyasyona ilişkin faaliyetler üzerinde düzenleyici kontrol yetkisi veriliyor.

BEŞ ÜYEDEN OLUŞACAK

NDK kamu tüzel kişiliğini haiz, idari ve mali özerkliğe sahip bir kurum olacak. Kurul ve başkanlıktan oluşan NDK'nın kurulu beş üyeden oluşacak, üyeleri cumhurbaşkanınca atanacak.

İLK TOPLANTI ATAMANIN ARDINDAN İKİ HAFTA İÇERİSİNDE YAPILACAK

Kurul üyeleri KHK'nın yürürlüğe girdiği cumhurbaşkanının yemin tarihinden itibaren iki ay içinde atanacak, ilk toplantısını atamanın ardından iki hafta içinde yapacak.

Kurumun görevlerini yaparken ihtiyaç duyacağı her türlü hizmet için paylarının en az yüzde 51'i NDK'ya ait olan NÜTED Nükleer Teknik Destek Anonim Şirketi kurulacak.

0.15 DOLAR ÖDEME YAPACAK

Nükleer santral işletenler ürettikleri birim kWh elektrik başına radyoaktif atık yönetimi özel hesabına ve işletmeden çıkarma özel hesabına ayrı ayrı olmak üzere 0.15 dolar ödeme yapacak.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)