taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7922
6.4721
1490.58
98415.34
277.611
46449.17

Okula geç kalma öğlen aç kalma projesi, çözüm oldu

Samsun'da ağırlıklı olarak Roman öğrencilerin eğitim gördüğü 2 okulda, 4 yıl önce devamsızlık probleminin ortadan kaldırılması amacıyla yapılan 'Okula geç kalma öğlen aç kalma' projesi sonuç verdi.

DHA | 21.12.2018 - 13:02..
Whatsapp ile paylaş
Okula geç kalma öğlen aç kalma projesi, çözüm oldu

Geçen yıl bu uygulama yemek kuponuna dönüştürüldü. Öğrencilerin, 3 TL'lik yemek kuponunu alabilmeleri için 09.00- 09.30 saatleri arasında okula gelmeleri zorunlu olunca, devamsızlık problemi büyük ölçüde çözüldü. Dört yılın sonunda, 2 okulda sürekli devamsızlık yapan öğrenci ise kalmadı.

KAHVALTI PROJESİ YAPTILAR

Samsun'un Canik ilçesinde ağırlıklı olarak Roman vatandaşların yaşadığı 200 Evler ve Yavuz Selim Mahalleleri'ndeki Yavuz Selim İlkokulu ve Emrullah Efendi Ortaokulu'nda, 2016 yılında  'Gün kahvaltı ile başlar' projesi başlatıldı.

Okula geç kalma öğlen aç kalma projesi, çözüm oldu


AMAÇ DÜZENLİ BESLENME

Proje ile dezavantajlı durumda olan Roman öğrencilerin okullaşma oranı ve okula devamlılığının artırılması, beslenme yetersizliği nedeniyle öğrenme güçlüğünün asgari düzeye indirilmesi, gelişmekte olan çocuklara düzenli beslenme alışkanlığı kazandırılması amaçlandı.

DEVAMSIZLIK ORANI AZALDI

Öğrencilerin kupon ile okul kantininden kahvaltı ya da öğlen yemeği almaları sağlandı.

Bu uygulama ile toplam 782 öğrencinin bulunduğu 2 okulda, derslere geç kalma ve devamsızlık problemi büyük ölçüde çözüldü.  İki okulda da sürekli devamsızlık yapan öğrenci kalmadı.

Okula geç kalma öğlen aç kalma projesi, çözüm oldu


GEÇ KALMAYANA BESLENME DESTEĞİ

Ancak bazı çocukların, verilen kahvaltıyı tüketmemeleri üzerine proje geliştirildi. Geçen yıl 'Okula geç kalma öğlen aç kalma' projesi hayata geçirildi. Sabah 09.00 ila 09.30 saatleri arasında okula gelen öğrencilere 3 TL'lik yemek kuponu verilmeye başlandı.

Okula geç kalma öğlen aç kalma projesi, çözüm oldu


"SÜREKLİ DEVAMSIZ SAYISI SIFIRA İNDİ"

Okulu ziyaret eden Canik İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Uzunlar, "Bu bölgenin en temel sorunu devamsızlık konusu. Bu bölgedeki çocuklarımızın annelerinin çoğunlukla çalışmasından dolayı sabahleyin okula kahvaltı yapmadan gelmeleri veya gelmemeleri gibi durumlar ortaya çıktı. Bunun üzerine kaymakamlığımıza projelerimizi sunduk. Öğrencilerimiz için ilk önce sabah kahvaltısı vermeye başladık. Fakat öğrencilerimizin bir kısmının verilen yiyeceklerini yemedikleri ve çöpe attıkları görüldü. Bu nedenle geçen yıl öğrencilere 2 TL'lik yemek kuponu verdik. Bu yılda bu rakamı 3 TL'ye çıkardık. Yavuz Selim İlkokulu'nda 4 yıl önce sürekli devamsız öğrenci sayımız 32 iken bir sonraki yıl bu 8'e, geçen yılda sıfıra kadar indi. Emrullah Efendi Ortakulu'nda da sürekli devam sayısı 38 iken bir sonraki yıl 18'e geçen yıl sıfıra indi" dedi.

Okula geç kalma öğlen aç kalma projesi, çözüm oldu


"İLK YARIM SAATTE GELENLER YEMEK KUPONU ALABİLİYOR"

Uzunlar, "Sayın Kaymakamımızın, Sosyal Yardımlaşma Vakfı Mütevelli heyetimizin destekleriyle bu yılda proje devam ediyor. Bu proje ile çocuklar erkenden okula geliyor. İlk ders, saat dokuzda başlıyor. İlk yarım saatte okula gelen öğrenciler, yemek kuponlarını alabiliyorlar. İki okulun öğrencilerinin yüzde 90'ını Roman öğrencilerden oluşuyor. Biz şunu amaçladık, çocuklar okula mutlu gelsinler" diye konuştu.

Okula geç kalma öğlen aç kalma projesi, çözüm oldu


"ARTIK OKULA GEÇ KALMIYORUZ"

Öğrenci velisi 27 yaşındaki iki çocuk annesi Tombul Tıraş da "İki çocuğum da bu okula gidiyor. Çocuklarımızı erkenden okula getiriyoruz. 3 TL yemek kuponu veriyorlar, 2 TL de biz veriyoruz, çocuklarımız günü geçiriyor. Ekonomik olarak bizim için de iyi oldu. Çocuklar burada simit, ayran dürüm, tost alabiliyorlar. Çok memnunuz bu uygulamadan. Artık okula geç kalmıyoruz" şeklinde konuştu.

Okula geç kalma öğlen aç kalma projesi, çözüm oldu


Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir