taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.46705
6.1857
1202.09
93287.16
210.986

Ömer Halisdemir'i yaralıyken şehit ettiler

FETÖ darbe planına ağır darbe vurulduğu Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda 15 Temmuz gecesi yaşananlara ilişkin yeni görüntülere ulaşıldı.

Detay Haber | 18.08.2016 - 08:54..
Ömer Halisdemir'i yaralıyken şehit ettiler

2

Savcılık dosyasına giren görüntülere göre, Silopi'de görevli FETÖ'cü general Semih Terzi, saat 02.16 sularında helikopterle Özel Kuvvetler Komutanlığı'na geldi. Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı'nın “Evladım oranın namusu sensin, makamı teslim etme” dediği şehit Astsubay Ömer Halis Demir, silahını alarak helikopterden inen cuntacıların arasına karıştı. Karargah binasına yaklaşan Terzi'yi içeriden çıkan bir subay karşıladı.

HALİSDEMİR'İ ARKADAN VURDULAR

Tam bu sırada Demir, silahını çekerek Terzi'ye 3 el ateş etti. Terzi, yere yığılırken, Demir karargah binasının yanında bulunan ağaçlık alana doğru koştu. Bu esnada Terzi'nin yanında bulunan cuntacılar Demir'in arkasından ateş açtı. Demir'e 15 el ateş edildi. Demir'i vuran ilk kurşunu sıkan ismin ise Binbaşı Fatih Şahin olduğu anlaşıldı. Şahin'in 12 el ateş ettiği belirlendi. Diğer 3 atışı yapanın ise henüz kimliği tespit edilemedi.

Ömer Halisdemir'i yaralıyken şehit ettiler

SEMİH TERZİ KARARGAH BİNASINA TAŞINDI

Astsubay Ömer Halis Demir'in vurduğu Terzi, cuntacılar tarafından karargah binasına taşındı. Ağır yaralı olan Demir de ağaçlık alandan karargah binası önüne getirildi. Bu sırada Özel Kuvvet Komutanlığı'nda görevli ambulans geldi. Ancak cuntacıların talimatı üzerine Demir'e hiçbir müdahalede bulunulmadı.

15 KURŞUNA DAYANAN HALİSDEMİR'E 2 EL DAHA ATEŞ ETTİLER

Aksine 15 kurşuna dayanan Demir'in nabzını kontrol eden cuntacılar ölmediğini anlayınca yerde yatan Demir'e canice ateş etti. Bunu yapanın ise Üsteğmen Mihrali Atmaca olduğu belirlendi. Bu sırada cuntacılar bekleyen ambulansı da geri gönderdi.

Ömer Halisdemir'i yaralıyken şehit ettiler VİDEO

TERZİ'Yİ ÇARŞAFLA TAŞIDILAR

Atmaca'nın iki kurşunun ardından şehit olan Demir'in üzerine ambulanstan getirilen çarşaf örtüldü. Ancak cuntacılar tarafından Demir'in üzerinden alınan çarşaf karargah binasındaki Terzi'nin yanına götürüldü. Yaklaşık 30 dakika kadar karargah binasında kalan Terzi, daha sonra 6 cuntacı tarafından çarşaf içerisinde helikoptere taşındı. Daha sonra da Terzi helikopterle GATA'ya götürüldü.

Ömer Halisdemir'i yaralıyken şehit ettiler

HALİSDEMİR'İN KARARGAH BİNASI ÖNÜNDE BIRAKTI

Caniler, Ömer Halis Demir'in naaşını ise karargah binası önünde bıraktı. Bu arada Demir'e ilk kurşunu sıkan Fatih Şahin de GATA'ya gitti. GATA'da yakalanan Şahin, tutuklanarak cezaevine gönderildi. Öte yandan, Terzi'nin taşınması sırasında cuntacıların arasında yer alan sivil giyimli şahıs da dikkat çekti.

Ömer Halisdemir'i yaralıyken şehit ettiler

ÖMER HALİSDEMİR'E SON 2 KURŞUN SIKAN DARBECİ: HERHANGİ BİR İLGİMİZ YOKTUR

Ömer Halisdemir'e son iki kurşunu sıkan cuntacı Mihrali Atmaca ifadesinde, Semih Terzi ve Fatih Şahin'in aralarında bulunduğu toplam 27 kişinin Diyarbakır'dan uçakla Etimesgut Havalimanı'na geldiğini kaydederek, “21.30 sıralarında Tabur Komutanımız Binbaşı Fatih Şahin bize, bir saat içerisinde operasyona çıkılacağını, gerekli hazırlıkların yapılması talimatını verdi. Gerek benim gerekse emrimiz altındaki timde görevli kişilerin ne Semih Terzi ile ne de Fatih Şahin ile herhangi bir ilgimiz yoktur” dedi.

SAVUNMA REAKSİYONU DEDİ

Vurulan Terzi'nin ana karargah binasına taşındığı, Fatih Şahin'in de bu sırada 'arama tarama faaliyeti yapın' diye emir verdiğini söyleyen Atmaca, “Benim bulunduğum yerden 10-15 metre ileride kim olduğunu bilmediğim bir kişinin başında iki kişi bekler vaziyette yerde yattığını gördüm. Bu kişinin daha sonradan Ömer Halis Demir olduğunu öğrendim. Bu sırada, Şahin'in yerde yatan şahsın başında duran kişilere 'ne yapıyorsunuz, etkisiz hale getirin' dediğini duydum, o esnada birden çok defalar silah sesleri duydum. Ben de verilen talimat üzerine tabancamı çıkartarak hedef gözetmeden dönerek iki el ateş ettim, atışların isabet edip etmediği noktasında emin değilim. Bu atışı da Şahin'in talimatına binaen yaptım ve ben halen birliğe bir saldırı olduğunu düşünerek savunma reaksiyonu ile bu eylemi gerçekleştirdim” diyerek kendini savundu.

Bu arada, Atmaca'nın ifadesinin görüntüyle çeliştiği de görüldü. Atmaca'nın ifadesinden geçen beyanlarının aksine Demir'i direk hedef alarak yakın mesafeden ateş ettiği görülüyor.

TERZİ'Yİ HELİKOPTERE TAŞIDIK

Semih Terzi'nin sedye ile helikoptere götürüldüğü kaydeden Atmaca, şunları söyledi:

“Fatih binbaşı da bana 'ben gidiyorum, buranın komutası sende' diye söyledi. Fatih binbaşı giderken aşırı derecede tedirgindi, eli ayağı titriyordu. Ben de bu sırada Ahmet Kemal yüzbaşımla görüştüm ve yarbay Mehmet Ali ile albay Ümit Bak ve binbaşı Fatih Şahin'in hain olduklarını söyleyerek, Zekai Paşa'nın emirlerini iletti ve hainleri derdest etmemi, karşı geldikleri takdirde ayaklarından vurmamı söyledi. Bunun üzerine emrimdeki time aldığım talimatı ilettim ve yarbay Mehmet Ali Çelik'i derdest ettik. Dışarıya çıkarken ismini bilmediğimiz bir başçavuşu da derdest ettik. Daha sonra Albay Ümit Bak'ı bulunduğu odadan almaya gittiğimizde Astsubay Nedim Şahin ile boğuştuk, tüfeğim ateş aldı, mermiler duvara çarptı, Albay Ümit masanın altına saklandı. Boğuşma sırasında ameliyatlı olan sağ omzum çıktı. Daha sonra Nedim Şahih'i etkisiz hale getirerek Ümit Bak'ı teslim aldık ve olayı Ahmet Kemal Yüzbaşıya bildirdim.”

Ömer Halisdemir'i yaralıyken şehit ettiler(Fatih Şahin-Mihrali Atmaca)

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)