taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7382
Euro
7.2923
Altın
1613.74
Borsa
89552.61
Gram Altın
348.722
Bitcoin
45838.81

ORC'nin siyasi gündem araştırması

ORC araştırma şirketi 2015 şubat ayına ilişkin bir siyasi gündem araştırması yaptı.

Özel Haber |
Whatsapp ile paylaş
ORC'nin siyasi gündem araştırması

orc

Yaptığı son üç siyasi araştırmayla başarılara imza atan ORC araştırma şirketi, 2015 yılı şubat ayına ilişkin bir siyasi gündem araştırması yaptı.

Toplam 30 büyükşehirde 4650 kişiyle yapılan araştırmada, 7 Haziran genel seçimleri ile ilgili seçmenlerin siyasi parti tercihlerini, halkın çözüm süreci, başbakanlık sistemi ve Paralel Yapı'yla ilgili kanaati tespit edildi.

AK PARTİ YİNE ZİRVEDE

ORC Araştırma şirketinin seçmenlere sorduğu "7 Haziran'da yapılacak olan genel seçimde oy vermeyi düşündüğünüz parti hangisidir?" sorusuna yüzde 49,8 ile AK Parti cevabı geldi. Aynı soruya yüzde 23 ile CHP cevabı verilirken MHP yüzde 13,9'da kaldı. Seçime parti olarak girecek HDP ise yüzde 8,9 ile barajın altında kaldı.

ORC'nin siyasi gündem araştırması

ORC TAHMİNLERİ

ORC araştırma şirketinin bu araştırması akıllara daha önce yaptığı seçim anketlerini getirdi. ORC daha önce yaptığı 3 seçim anketinde başarılı sonuçlara imza atmıştı.

ORC'nin siyasi gündem araştırması

AK PARTİ'DE ADAY ÖNEMLİ DEĞİL

Araştırmada yer alan bir diğer soru ise; "Genel seçimlerde oy verme tercihinizde parti mi yoksa aday mı daha etkilidir?" oldu. Bu soruya AK Partili seçmenlerin verdiği cevap yüzde 89,1 Parti olurken, yüzde 10,9 Aday oldu. Bu oran CHP'de yüzde 68 Parti, yüzde 32 Aday olurken, MHP'de yüzde 85,3 Parti, yüzde 14,7 Aday oldu. HDP'de ise yüzde 60'la Parti, yüzde 40 Aday oldu.

ORC'nin siyasi gündem araştırması

HALK BAŞKANLIK SİSTEMİNİ BİLİYOR VE DESTEKLİYOR

ORC'nin araştırmasında Türkiye'nin son zamanlarda gündeminde olan Başkanlık sistemi de yer aldı. "ORC'nin sorduğu Başkanlık Sistemini biliyor musunuz?" sorusuna yüzde 60 "Evet, biliyorum" cevabı verildi. Yüzde 40'lık kısım ise "Hayır, bilmiyorum" cevabını verdi.

ORC'nin siyasi gündem araştırması

Başkanlık Sistemini destekliyor musunuz? sorusu ise yüzde 69,4 "Destekliyorum" cevabı aldı. Yüzde 30,6 ise "Desteklemiyorum" cevabı aldı.

ORC'nin siyasi gündem araştırması

ÇÖZÜM SÜRECİ DESTEKLENİYOR

Araştırmada Türkiye'nin son zamanlarda yine gündeminde olan bir başka konu Çözüm Süreci de soruldu. ORC'nin sorduğu "Çözüm sürecini destekliyor musunuz?" sorusu yüzde 65,7 Destekliyorum cevabı verirken, Desteklemiyorum diyenler yüzde 34'3'te kaldı.

ORC'nin siyasi gündem araştırması

CHP VE MHP'Lİ SEÇMEN ÇÖZÜM SÜRECİNİN KARŞISINDA

Çözüm sürecini destekleyen ve desteklemeyenlerin partilere göre dağılımı ise şöyle sıralandı.

AK Parti'li seçmenler Yüzde 87,5 Destekliyor, yüzde 12,5 desteklemiyor. CHP'li seçmenler; yüzde 45,2 destekliyor, yüzde 54,8 desteklemiyor. MHP'li seçmenler yüzde 2 destekliyor, yüzde 98 desteklemiyor. HDP'li seçmenler yüzde 80,7 destekliyor yüzde 19,3 desteklemiyor.

ORC'nin siyasi gündem araştırması

HALK PARALEL YAPI'YA İNANIYOR

ORC'nin araştırmasında Paralel Yapı ve Fethullah Gülen sorusu da seçmene soruldu. Seçmene sorulan "Devleti ele geçirmek üzere kurulmuş paralel bir yapının varlığına inanıyor musnuz?" sorusuna yüzde 75,2 Evet, inanıyorum cevabı verilirken yüzde 24,8 Hayır, inanmıyorum cevabı verildi.

ORC'nin siyasi gündem araştırması

FETHULLAH GÜLEN'E GÜVEN YOK

Araştırmada "Fethullah Gülen'i tanıyor musunuz?" sorusu da yer aldı. Bu soruya yüzde 92 Tanıyorum cevabı gelirken yüzde 8 Tanımıyorum cevabı geldi.

Tanıyorum cevabı verenlere sorulan "Fethullah Gülen'e güveniyor musunuz?" sorusuna ise yüzde 97,2 Güvenmiyorum cevabı verildi. Fethullah Gülen'e Güveniyorum cevabı verenlerin oranı ise sadece yüzde 2,8'de kaldı..

ORC'nin siyasi gündem araştırması

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir