taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.4494
Euro
7.1849
Altın
1628.22
Borsa
88125.04
Gram Altın
338.061
Bitcoin
43111.74

Ormanda böceklere karşı böcekli savunma

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü ormanlara zarar veren böceklere karşı biyolojik mücadelesini sürdürüyor.

06.02.2014 - 14:53..
Whatsapp ile paylaş

Ormanda böceklere karşı böcekli savunma

Bu mücadele kapsamında 2013 yılında zararlı böceklere karşı yarım milyondan fazla faydalı böcek ormanlara bırakıldı. 

''SAYI BAKIMINDAN EN BÜYÜK GRUP''

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, ülkede böcek, mantar ve diğer canlıların meydana getirdiği zararlar içerisinde, böcek zararları önemli bir yer tutuyor. Böcekler, hayvanlar aleminde sayı bakımından en büyük grubu oluşturuyor. Ayrıca böceklerin üreme enerjileri çok yüksek olduğundan uygun iklim şartlarında kısa zamanda çoğalarak bütün bir ormanı tahrip edebilecek bir güce sahip bulunuyor.

''BİYOLOJİK MÜCADELE''

Teknolojideki gelişmeleri yakından takip eden Orman ve Su İşleri Bakanlığı, ormanlarımızda zararlı böceklere karşı biyolojik, biyoteknik, mekanik ve kimyasal mücadele yöntemleri uyguluyor. Böylece bir yandan biyolojik çeşitliliğin korunmasına özen gösterilirken, diğer yandan da zararlı böceklere karşı faydalı böcekler korunarak laboratuvar ortamında çoğaltılıyor. Ayrıca karışık meşçereler de kurmak suretiyle ormanlarımız zararlı böceklere karşı dayanıklı hale getiriliyor.

“YANGINLARDAN 5 KAT DAHA ZARARLILAR”

Böceklerin ormanlara verdiği zarar, orman yangınlarının verdiği zarardan en az 5 katı daha fazla olduğu biliniyor. Böceklerin verdiği zararın bu denli büyük olmasından dolayı orman zararlılarıyla mücadele çalışmaları daha çok zararlı böceklerle mücadele konusunda yoğunlaştırılıyor.

''BÖCEKLERE KARŞI BÖCEKLİ SAVUNMA''

Bu kapsamda 2013 yılında orman zararlılarına karşı etkin mücadele için 341 bin 631 hektar alanda çalışma yapılarak, 53 laboratuvarda üretilen 534 bin 500 faydalı böcek ormanlara bırakıldı. Biyolojik çalışmaların başladığı 1984 yılından günümüze kadar ise toplam 11 milyon 421 yırtıcı böcek laboratuvarlarda üretildi. Ayrıca 2013 yılında biyolojik mücadele çerçevesinde 5 bin 700 keklik ormanlara salınarak, 130 karınca nakli gerçekleştirildi. 61 bin 125 suni kuş yuvası ise ormanlara asıldı.

“BIRAKILAN BÖCEKLERİN NESİLLERİ SÜRÜYOR”

Biyolojik mücadele çalışmalarında ormanlarımızda bulunan faydalı böceklerin erginleri toplanarak, laboratuvarlara taşınıyor ve laboratuvarlar da elde edilen olgun bireyler ormanlarda zararlı böceklerin olduğu alanlara götürülerek ağaç diplerine veya ağaçların üzerine bırakılıyor. Laboratuvarlarda üretilen bu faydalı böcekler, zararlı böcekleri yok etmekle birlikte nesillerini de devam ettirerek ormanlarımızda biyolojik mücadelenin etkili bir unsuru haline geliyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir