taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5796
Euro
7.249
Altın
1615.61
Borsa
88059.46
Gram Altın
341.671
Bitcoin
42306.5
fuzulev

Ortaokulların medya okuryazarlığı dersi yenilendi

Milli Eğitim Bakanlığı, ortaokul ve imam hatip ortaokullarında seçmeli ders olarak okutulan medya okuryazarlığı öğretim programını yeniledi.


Whatsapp ile paylaş

Ortaokulların medya okuryazarlığı dersi yenilendi

Ortaokulların medya okuryazarlığı dersi yenilendi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ortaokul ve imam hatip ortaokullarında seçmeli ders olarak okutulan medya okuryazarlığı öğretim programını yeniledi. Buna göre, derslerde, bir önceki programda olduğu gibi televizyon, internet, gazete gibi araç temelli yaklaşım yerine, beceri temelli yaklaşım esas alınacak.

Öğrenciler yeni programla, bilgisayarındaki bir virüsü temizlemeden tanık olduğu bir olay hakkında haber metni yazmaya, toplumsal duyarlılığı harekete geçirmek için medya araçlarını kullanma tekniklerine kadar pek çok konuda beceri geliştirecek.

KİTAP TAKİBİ YAPILMAYACAK

2014-2015 öğretim yılından itibaren uygulanacak medya okuryazarlığı öğretim programına göre, derslerde, kitap takibi yapılmayacak, hızlı değişen medya unsurları dikkate alınarak ders kitaplarına göre daha kısa sürede ve hızlı bir şekilde uyarlama yapmayı sağlayacak öğretim materyalleri kullanılacak.

Yenilenen ortaokul ve imam hatip ortaokulu medya okuryazarlığı dersi öğretim programına göre, medya okuryazarlığı dersine yönelik toplumsal beklentiyi karşılamak için RTÜK ve MEB yeni çalışmalar yapıyor. Bu kapsamda medya kültürü edinmede öğrenciler, öğretmenler, medya çalışanları ve diğer yetişkinleri sürece katmak için RTÜK tarafından www.medyaokuryazarligi.org.tr adresi hizmete sunuldu.

DAHA SOMUT VE PRATİK BECERİLER GELİŞTİRİLECEK

MEB, medya okuryazarlığı öğretim programını çağın gereklerine uygun şekilde yeniledi. Gelecek yıldan itibaren seçmeli olarak okutulacak yenilenen medya okuryazarlığı dersi öğretim programının yapısı, bir önceki programda olduğu gibi televizyon, internet, gazete gibi araç temelli yaklaşım yerine beceri temelli yaklaşımı esas alacak. Bu kapsamda çocuklar bu derslerde, bilgiye erişim, çözümleme, değerlendirme ve üretim becerilerini geliştirecekler.

Yenilenen programla, medya iletilerine ilişkin farkındalık düzeyi yüksek, medyadaki olay, olgu ve içeriklere eleştirel yaklaşabilen, aynı zamanda karar alıp medya süreçlerinde yer alabilen, sorumlu ve etik davranan bir medya okuryazar bireyi yetiştirmek amaçlanıyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir