taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
6.088
6.8212
1284.04
86072.28
251.494

Osmaniye'de benekli semender bulundu

Osmaniye Sumbas'ta nesli tükenmekte olan sarı benekli semender bulan bir vatandaş, kutuda beslediği hayvanı doğal ortamına bıraktı.

İHA | 04.03.2018 - 18:20..
Whatsapp ile paylaş

İlçeye bağlı Akdam köyünde yaşayan Arif Cankurt, evinin bahçesinde otlar arasında sarı benekleri olan siyah renkli, iri bir kertenkeleyi andıran sürüngen gördü.

BİR SÜRE EVİNDE BESLEDİ

Hayvanı yakalayan Cankurt, daha sonra bir kutuya koyarak evine getirdi. Yakınlarına bulduğu sürüngenden bahseden Arif Cankurt internetten yaptığı araştırmada bunun “Anadolu semenderi” veya “benekli semender” olarak adlandırılan ve dünya genelinde nesli tükenmekte olan sürüngen olduğunu öğrendi.

Osmaniye'de benekli semender bulundu

DOĞAL ORTAMINA SALINDI

Daha önce hiç böyle bir sürüngen ile karşılaşmadığını ve ilk defa gördüğünü belirten Arif Cankurt, “Oğluma internetten bak bakalım bu hayvan neymiş dedim. Ben daha önce böyle bir şey ile karşılaşmadım. Aldım kutuya koydum eve getirdim. Önüne marul yaprağı ve yeşillik koydum. Baktım yemiyor. Birkaç gün evde baktım. Ama ne yer ne içer bilmediğim için ben de doğal ortamına bırakma kararı aldım. Kendi yiyeceğini kendi bulur.” dedi.

Osmaniye'de benekli semender bulundu

BENEKLİ SEMENDER

Benekli semender yörede bazı köylüler tarafından biliniyor. Cemre düştükten sonra ortaya çıktığına inanılan semender Çukurova’da “yağmurcuk” ve “cemre” olarak da adlandırılıyor.

Boyları 8 ile 20 cm arasında değişen semenderin dünya genelinde 40’a yakın türü bulunuyor. Hem su da hem de karada yaşayan semender dünya genelinde nesli tükenmekte olan sürüngen kategorisinde.

Osmaniye'de benekli semender bulundu


Osmaniye'de benekli semender bulunduOsmaniye'de benekli semender bulunduBu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir