Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
363.715
0.53%
22ºC
İstanbul
Çok bulutlu 22 C

  Araç sahiplerine muayene randevusu için uyarı

  Araç muayene randevusunu yanlış adreste alanlar 13 ile 20 lira arasında ücret ödemek zorunda kalıyor.
  • 24.05.2014 - 16:13
  Araç sahiplerine muayene randevusu için uyarı

  Türkiye genelinde araç muayene hizmeti veren  TÜVTÜRK'ün internet  sitesinden ücretsiz sağladığı randevular, vatandaşın internet üzerinden yönlendirildikleri aracı siteler ya da bilinmeyen numaralar aracılığıyla ücretli hale dönüşebiliyor.

  Araç sahiplerine muayene randevusu için uyarı #1

  FARKLI SİTEDEN RANDEVU ALANLAR EK ÜCRETE TABİ TUTULUYOR

  TÜVTÜRK'ün "www.tuvturk.com.tr" internet sitesi üzerinden ücretsiz sağlanan randevular, "0 850 222 88 88" numaralı çağrı merkezinden ise yurt içi telefon tarifesiyle ücretlendiriyor. TÜVTÜRK'ün dışında internet üzerinden randevu hizmetine aracılık sağlayan "gen", "com", "net" ve "com.tr" uzantılı çeşitli internet sitelerine girerek muayene için randevu almak isteyen araç sahipleri, araç bilgilerini girdikten sonra ödeme sayfasına yönlendiriliyor, kredi kartıylaödeme yaptıktan sonra randevu veriliyor.

  BİLİNMEYEN NUMARALARDAN DA ALINABİLİYOR

  Araç muayene randevusu "bilinmeyen numaralar" hizmeti sağlayan hatlar üzerinden de alınabiliyor. Bu alanda hizmet veren şirketler, telefon görüşmelerini dakika üzerinden ücretlendiriyor. Dakikası yaklaşık 2 lira olan ücretlendirmede 8 ile 10 dakikaya kadar uzayabilen görüşme sürüleri sonrası randevu gerçekleştirilebiliyor. Buradan sağlanan randevu ücretleri telefon faturalarına  yansıyor.

  Türkiye'nin 81 ilinde, 73 gezici, 197 sabit ve İstanbul ve Antalya'da motosikletlere özel 3 istasyonla beraber 273 istasyonla araç muayene hizmeti veren TÜVTÜRK A.Ş'nin Genel Müdürü Kemal Ören, AA muhabirine yaptığı açıklamada, istasyonlarında günde 26-30 binaracın muayenesinin ve 10 binin üzerinde aracın egzoz emisyon ölçümünün yapıldığını belirtti.

  YETKİLİ TEK KURULUŞ

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın denetiminde periyodik araç muayene hizmeti vermeye yetkili tek kuruluş olduklarını kaydeden Ören, araç muayene randevularını "www.tuvturk.com.tr" internet sitesinden ve 0 850 222 88 88 numaralı kendi çağrı merkezlerinden ücretsiz verdiklerini ifade etti.

  İmtiyaz sözleşmesi süresince de randevu hizmetlerini ücretsiz vermeye devam edeceklerinidile getiren Kemal Ören, "Biz her hangi bir ücret almıyoruz. Bizim dışımızda farklı kişi ve kurumlar, kendi inisiyatifleriyle yine herkese açık olan internet sayfamızı kullanarak araçmuayene randevu hizmetine aracılık hizmeti veriyor. Ücret alan siteler müşterinin bilgilerinialdıktan sonra bizden randevu alıyorlar. Bu aracılık hizmeti ile kurum olarak bizim hiçbir ilgimiz bulunmuyor" dedi.

  Biz bu konuda araç sahiplerini uyarmak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla yazılıaçıklamaların yanı sıra gazetelere ilanlar verdiklerini belirten Ören, "31 Ocak 2013 tarihindeulusal gazetelere ilan vererek randevu hizmetini internet sitemiz ve çağrı merkezimizdenücretsiz olarak vermeye devam ettiğimizi ve hiçbir aracı kurum ile bağımızın olmadığını duyurduk" diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir