BMW'nin elektrikli modeli İ Türkiye'de satış rekoru kırdı

A

Borusan Otomotiv'in distribütörlüğünü yürüttüğü tüm markaların satışını gerçekleştiren Borusan Oto, 6 ayda 76 adet elektrikli BMW satarken, bunun yarıdan fazlasının, yaklaşık 190 bin euro etikete sahip i8 oluşu dikkat çekti.

HEDEF 150 ADEDİN ÜZERİ

Sadece Borusan Oto'nun İstanbul Ataşehir'deki showroomunda satışı yapılan elektrikli BMW'lere büyük ilgi olduğunu belirten Borusan Oto Genel Müdürü Uğur Sakarya, "i" serisi ile şubat ayı sonu itibariyle 76 adetlik satışa ulaştıklarını, bu yıl ise toplamda 150 adedin üzerine çıkmayı hedeflediklerini kaydetti. Geçen yılın son aylarında BMW i3 ve i8'den toplamda 45 adet sattıklarını anlatan Sakarya, "187 bin euro başlangıç fiyatına sahip BMW i8'den, sadece şubatta 18 adet sattık. Hem elektrikli hem de benzinli turbo motora sahip spor modelimize çok yoğun ilgi var" diye konuştu.

İKİ MOTOR, 362 BEYGİR

BMW'nin, tamamen farklı bir tesiste ürettiği i8, marka tarafından "süper spor otomobillerin geleceği" diye niteleniyor. Aynı zamanda dünyanın "lazer aydınlatma teknolojisi"ne sahip ilk seri üretim otomobil olan BMW i8, Türkiye'de 187 bin euro'dan başlayan fiyatlarla satılıyor.

Araçta 1.5 lt hacimli ve üç silindirli 231 beygirlik turbo benzinli motorun yanı sıra 131 beygirlik elektrikli motor da var. Toplamda 362 beygirlik güce ulaşan i8, 0-100 km/s hızlanmasını 4.5 saniyenin altında gerçekleştiriyor. i8, tam dolu benzin deposu ve tam şarjlı bataryayla, "Comfort" modunda 500 kilometrenin üzerinde yol gidebiliyor. "Eco Pro" modunda ise bu mesafenin yüzde 20 civarında arttığı belirtiliyor.

BMW'nin elektrikli modeli İ Türkiye'de satış rekoru kırdı

Sadece elektrikli motora sahip BMW i3 ise, 46 bin 300 euro'luk fiyata sahip. Türkiye'ye özel donanım paketiyle satılan i3, 170 beygir gücünde elektrik motoruyla donatılmış. i3, 130-160 kilometre menzile sahip. ECO PRO+ modunda ise 200 km'yi bulabiliyor.

BMW'nin elektrikli modeli İ Türkiye'de satış rekoru kırdı

BMW'nin elektrikli modeli İ Türkiye'de satış rekoru kırdı