Euro
9.4762
0.31%
Dolar
7.813
0.53%
Altın
461.42
0.24%
Borsa
1.331
0%
Bitcoin
147.200
-2.61%
11ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 11 C

  Elektrikli otoya teşvik

  Bakan Ergün, sektörün tüm dünyada bir değişim, dönüşüm sürecinde olduğunu dile getirdi.
  • 16.12.2012 - 12:14
  Elektrikli otoya teşvik

  Elektrikli otoya teşvik #1

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, otomobiller için elektrikli motor ve batarya gibi kritik sektörlerin gelişmesi için TÜBİTAK'ta bir çalışma başlattıklarını, yakında bu konuda firmalara çağrıya çıkacaklarını açıkladı.

  ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLERE TEŞVİK

  Avrupa'da gelecek 10 yıl içinde yollardaki her 5 araçtan birinin elektrikli olacağını ifade eden Ergün, Türkiye'de elektrikli otomobillerin yaygınlaştırılması için gerekli düzenlemeleri yaptıklarını söyledi. Türkiye'de fosil yakıtlı araçlar için ÖTV oranı yüzde 40 iken, elektrikli otomobillerin teşviki için ÖTV oranını yüzde 3 olarak belirlediklerini anlatan Bakan Ergün, Türkiye açısından bu otomobillerin markalaşmak için önemli avantaj sağlayacağını, çünkü bütün ülkelerin bu işin başında olduğunu dile getirdi.

  YAKIY MALİYETLERİ 10'DA BİR DÜZEYLERİNE İNDİ

  Fosil yakıtların çevreyi kirletmesi, maliyetlerinin yüksek olması gibi nedenlerin sektörü bu dönüşüme yönlendirdiğini belirten Ergün, tüm dünyada hibrit, elektrikli araçların üretilmeye ve kullanılmaya başlandığını söyledi. Bakan Ergün, Söz konusu araçların fosil yakıtlı araçlara göre, ilk alırken maliyetlerinin biraz yüksek olmasına karşın, yakıt maliyetlerini 10'da bir düzeylerine indirdiğini vurguladı.

  Tüm dünyada araçların yüzde 90'ının şehir içinde ve günlük 50 kilometrenin altında kullanıldığına işaret eden Bakan Ergün, bu nedenle hibrit ve elektrikli araç kullanımının artmasının, bu araçların çevreci ve ekonomik olmaları nedeniyle önemli avantajlar sunduğunu kaydetti. Pillerin tam şarj edildikten sonra 150 kilometre yol yapabildiğini ifade eden Bakan Ergün, iyi bir kullanıcının elinde bu mesafenin 200 kilometreye kadar çıkabildiğini belirtti. Ankara'daki kurumlara ait araçların hiç birinin, planlı kullanıldığı zaman, günlük 200 kilometreden fazla yol yapmayacağını dile getiren Bakan Ergün, dolayısıyla bu araçların kurumların ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabileceğini söyledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir