Euro
15.2752
0.21%
Dolar
13.4397
0.11%
Altın
795.1450
-0.08%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
571.912
-1.21%
1ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 1 C

  Ford'dan geri geri park eden araç

  Ford, sürücülerin direksiyonu kullanmadan geri park etmeyi içeren bir araç teknolojisi üzerinde çalıştığını duyurdu.
  • 29.06.2012 - 09:56
  Ford'dan geri geri park eden araç

  Ford dan geri geri park eden araç #1

  Otomobil üreticisi aynı zamanda sürücülerin trafikte diğer araçlarla aynı hızda gitmesine yardım eden ve otomatik direksiyon kontrolü sağlayan Trafik Sıkışıklığı Yardımı üzerinde de çalışıyor.

  Ford araçlarından hangilerinin yeni teknolojilere sahip olacağını, bu teknolojilerin bir aracın fiyatını ne kadar arttırabileceğini ve yeni sistemlerin ne zaman kullanıma girebileceğini söylemedi. Fakat şirket yetkilileri geri geri park etme özelliğinin "yakın" vadede sunulacağını belirttiler.

  STRES VE TIKANMALARI AZALTACAK

  Ford yaptığı açıklamada her iki teknolojinin de "sürücü stresini ve tıkanmaları azaltacak" şekilde tasarlandığını açıkladı.

  Ford geri geri park etme sisteminin aracın arka park mesafesi kontrol alıcılarını kullanarak sürücünün bir park yerine geri geri giderken göremediği engelleri izleyeceğini söyledi.

  Şirket, "Manevrayı tek seferde tamamlamak için yeterince yerin olmadığı hallerde sistem sürücüden aracı gerektiği gibi ileri ve geri viteslere geçirmesini isteyebilir" dedi. Sistem, araç kusursuz konuma geldiğinde sürücüyü bir bitiş sinyali ile haberdar ediyor.

  Otomobil üreticisi başka bir "zeki sürüş teknolojisi" olan Trafik Sıkışıklığı Yardımı, radar ve kameralar kullanarak aracın trafikte diğer araçlarla aynı hızda gitmesine yardım ediyor ve otomatik direksiyon kontrolü sağlıyor. Ford bu sistemin sürüş esnasında istendiği zaman devreden çıkarılabileceğini belirtti


  Görüş Bildir