Euro
15.2695
0.83%
Dolar
13.4563
0.60%
Altın
793.0640
0.39%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
524.487
-8.85%
2ºC
İstanbul
Yoğun kar 2 C

  GM Peugeot ve Citroen birleşiyor

  GM ve PSA/Peugeot-Citroen Avrupa’daki operasyonlarını birleştirmenin yollarını arıyor.
  • 17.10.2012 - 09:20
  GM Peugeot ve Citroen birleşiyor

  GM Peugeot ve Citroen birleşiyor #1

  Reuters ve Fransız gazetesi La Tribune'de çıkan habere göre, görüşmelerin gizli olması nedeniyle isimlerinin açıklanmasını istemeyen kaynaklar, bu yolda GM'nin Opel/Vauxhall birimiyle PSA'nın otomotiv işletmesi birleştirilerek ortak bir teşebbüs oluşturulmasının göz önünde bulundurulduğunu söyledi.GM'nin işleyişini iyi bilen bir kaynak, Automotive News'e GM'nin ortak teşebbüste yüzde 30 hisseye sahip olabileceğini ve yeni şirkete 10 milyar dolara kadar yatırımda bulunabileceğini belirtti.

  Automotive News'in haberine göre kaynak, GM'nin yüzde 30 hisseye sahip olursa Opel'in mali durumunu güçlendirmek zorunda kalmayacağını, böylece en büyük mali sorumluluğundan kurtulacağını kaydetti.

  Şubat'ta GM ile PSA parçaların ortaklaşa alınmasını ve gelecekteki bazı araçların geliştirilmesi için araç platformlarının paylaşılmasını kapsayan bir ittifak oluşturmuşlardı. Automotive News daha derin bir işbirliğine dair görüşmelerin ittifakın imzalanmasından sonraki haftalarda bağladığını, şirketlerin maliyetleri azaltmak amacıyla işletmeleri birleştirmek için Opel'in PSA'ya satılması, PSA'nın otomotiv bölümünün GM'ye satılması ve diğer kombinasyonları içeren farklı senaryoları değerlendirdiklerini yazdı.

  Aylar boyunca GM'nin Baş Mali İşler Görevlisi Dan Ammann ve diğer yöneticiler PSA'daki mevkidaşlarıyla fabrika işçilerinin ve mühendislerinin iş gücü maliyetleri gibi mali verileri paylaşmışlar.

  Bir GM sözcüsü, "PSA ile ittifakımızdan azami faydayı elde etmeye odaklanmış durumdayız" dedi.

  Şirketler beş yıl içinde satın alma ve ürün geliştirme ittifakından birlikte yılda en az 2 milyar dolar tasarruf etmeyi beklediklerini söylediler.

  GM, Ford, Fiat-Chrysler, Nissan-Renault ve diğer kitle piyasa otomobil yapımcıları Avrupa'da borç krizinin neden olduğu kötü ekonomik gidişat yüzünden giderek artan zararlarla karşı karşıya kaldılar.

  GM Avrupa'da 1999'dan beri 16 milyar dolardan fazla zarara uğradı ve bu zararın 617 milyon doları bu yılın ilk yarısına aitti.


  Görüş Bildir