Euro
9.6947
0.12%
Dolar
8.0717
0.01%
Altın
452.26
0.43%
Borsa
1.409
0%
Bitcoin
512.999
-0.54%
10ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 10 C

  Öğrencilerin yaptığı elektromobil 2,5 lira harcıyor

  Öğrencilerin yapımını sürdürdüğü elektrikli elektrikli otomobil "Kiraz"ın, 100 kilometrede sadece 2,5 liralık elektrik harcaması bekleniyor.
  • AA
  • 20.04.2015 - 14:24
  Öğrencilerin yaptığı elektromobil 2,5 lira harcıyor

  Öğrencilerin yaptığı elektromobil 2,5 lira harcıyor #1

  Namık Kemal Üniversitesi'nde kurulan "Güneşinoğlu" ekibinin tasarladığı elektrikli otomobil, mayıs ayının sonunda tamamlanarak, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK), ağustos ayında düzenleyeceği yarışlara katılacak.

  FARKLI BÖLÜMLERİN ÖĞRENCİLERİ TOPLANDI

  NKÜ Biyosistem Mühendisliği Öğretim Üyesi ve Güneşinoğlu ekibinin koordinatörü Doç. Dr. İlker Hüseyin Çelen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ekibi 2012'de kurduklarını ve üniversitedeki farklı bölüm ve bilim dallarından bu işe ilgi duyan kişilerin bir araya geldiğini söyledi.

  "DURUMA HAZIRLIKLI OLMAK GEREKİYOR"

  Ekiple Ar-Ge çalışmalarına başladıklarını, güneş arabası, elektrikli araba, tarımsal robotlar konusunda bir takım çalışmalar yürüttüklerini belirten Çelen, gelecek dönemlerde dünyada elektrikli araba teknolojilerinin yaygınlaşacağını, bu nedenle duruma hazırlıklı olmak gerektiğini vurguladı.

  Öğrencilerin yaptığı elektromobil 2,5 lira harcıyor #2

  ELEKTROMOBİL OLARAK TANIMLANIYOR

  Daha önce güneş enerjili araba yaptıklarını ve TÜBİTAK'ın yarışmalarına katıldıklarını ifade eden Çelen, şöyle konuştu: "Bu yaptığımız 3. araba. Tabii TÜBİTAK güneş enerjili araçları bırakıp yerine elektrik enerjisiyle çalışan arabalar yarışına başlayınca biz de projeyi değiştirdik ve elektrikli araba yapmaya başladık. Bu 3. yılımız. İlk zamanki tecrübesizliğin üzerine artık yetişmiş bir insan topluluğu olduk. Bizim bu yıl yaptığımız elektrikli araba, TÜBİTAK tarafından 'elektromobil' olarak tanımlanıyor."

  "Yaptığımız araçta hedefimiz 100 kilometrede 6 kilovat saat gibi bir enerji tüketebilmek. Bu da 100 kilometrede 2,5 liraya denk geliyor. Bunun daha iyisini yapmak için çalışıyoruz" diyen Çelen, araçla Trakya turuna çıkmayı planladıklarını dile getirdi.

  "ŞEHİR ORTAMLARINDA DA KULLANILMASINI HEDEFLİYORUZ"

  Çelen, yapacakları aracın şehir ortamında kullanılabilecek bir araç olmasını istediklerini söyledi.

  Elektrikli otomobilin iki kişilik olacağını ve yaklaşık 6 kilovat saat gücünde bir motor kullanacaklarını belirtti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir