Euro
14.6228
-5.82%
Dolar
12.8957
-5.67%
Altın
765.33
-1.72%
Borsa
1.851
2.27%
Bitcoin
739.110
1.24%
9ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 9 C

  Renault Fabrikası'nda işçiler eylemde

  Türkiye’nin önemli otomobil fabrikalarından olan ve yaklaşık 5 bin kişinin çalıştığı Bursa'daki Renault Fabrikası'nda üretim durdu.
  • AA
  • 15.05.2015 - 08:12
  Renault Fabrikası'nda işçiler eylemde

  Organize Sanayi Bölgesi'nde üretim yapan ve 5 binden fazla işçinin çalıştığı otomobil fabrikasında, 00.00-08.00 vardiyasında görevli yaklaşık bin 500 işçi, servislerle geldiği tesise girmedi ve burada toplandı.

  Renault Fabrikası nda işçiler eylemde #1

  16.00-24.00 vardiyasında çalışan işçiler de mesailerinin dolmasına rağmen fabrikadan çıkmadı. İşçiler, mesaiye başlamayınca fabrikada üretimin durduğu bildirildi.

  Renault Fabrikası nda işçiler eylemde #2

  İSTİFA ETTİLER

  Fabrikadan dışarı çıkmayan işçiler, tesis önünde bekleyen arkadaşlarına sloganlar atarak destek oldu. Cep telefonlarının ışıklarıyla birbirlerine destek veren işçiler, istifa ettiklerini belirttikleri Türk-İş'e bağlı Türk Metal Sendikası ile fabrika yönetimi aleyhine slogan attı.

  Renault Fabrikası nda işçiler eylemde #3

  YANIT ALANA KADAR DEVAM EDECEKLER

  İşçiler, ücretlerinde iyileştirme yönündeki taleplerine yanıt alana kadar eylemlerini sürdüreceklerini savundu. Bu arada işçiler, geçen ay bir otomotiv yan sanayi firması için daha iyi koşullarda toplu sözleşme imzalayan Türk Metal Sendikası ile işverene tepki amacıyla daha önce de bazı eylemlerde bulunmuştu.

  Renault Fabrikası nda işçiler eylemde #4

  OYAK RENAULT YÖNETİMİNDEN AÇIKLAMA

  OYAK Renault yönetimi, Bursa'daki fabrikada gece yarısından itibaren önceden öngörülmeyen bir duruş yaşandığını, bu duruşun, yürürlükte bulunan mevcut iş yasalarına ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun olmadığını bildirdi. Firmadan yapılan yazılı açıklamada, fabrikada üretimin durmasına yol açan işçi eylemleri değerlendirildi.

  Açıklamada, şunlar kaydedildi: "15 Mayıs saat 00.00 itibarıyla Bursa'da kurulu bulunan OYAK Renault Otomobil Fabrikası'nda, önceden öngörülmeyen bir duruş yaşıyoruz. Bu duruş, yürürlükte bulunan mevcut iş yasalarına ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun değildir. OYAK Renault yönetimi, şirketi ve çalışanları korumak ve normal çalışma düzenine dönmek için çeşitli eylem planları uygulamaya almaktadır. An itibarıyla fabrikanın içinde ve dışında toplanmış bulunan yaklaşık 2 bin 500 çalışanın, işbu eylem Türkiye'de yürürlükte bulunan yasalara uygun olmamasına rağmen OYAK Renault yönetimi eylemde bulunan iş arkadaşlarına su ve yemek dağıtma kararı almıştır."

  Renault Fabrikası nda işçiler eylemde #5

  "Şirketin pozisyonuna uygun olarak yürürlükteki toplu iş sözleşmesinin içeriği hakkında bir müzakere yürütmüyoruz" ifadesine yer verilen açıklamada, durumun gidişatı hakkında kamuoyuna bilgilendirmelere devam edileceği duyuruldu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir