Euro
15.2787
-0.15%
Dolar
13.5380
0.23%
Altın
799.7370
-0.09%
Borsa
1930
1.05%
Bitcoin
501.800
8.12%
1ºC
İstanbul
Bulutlu 1 C

  Saab teknolojisi Çin’de yeniden canlandırılacak

  Spyker ile Youngman arasındaki ortak teşebbüsler Saab'ı Çin’de yeniden canlandıracak.
  • 29.08.2012 - 09:53
  Saab teknolojisi Çin’de yeniden canlandırılacak

  Saab teknolojisi Çin’de yeniden canlandırılacak #1

  Hollandalı süper otomobil yapımcısı Spyker, Saab tabanlı araçlar ve lüks bir SUV üretmek üzere Çinli şirket Zhejiang Youngman ile iki ortak teşebbüs oluşturacağını, bu ortak teşebbüslerin çerçeve anlaşması kapsamında, Youngman'in Spyker'ın yüzde 29,9 hissesini alacağını söyledi.

  Youngman, Spyker'ın sahip olduğu Saab markasını canlandırmaya çalıştığı zamanlarda, yatırım almaya çalıştığı Çinli şirketlerden biriydi.

  Spyker, Saab'ın eski sahibi olan ABD'li otomobil yapımcısı General Motors'tan onay alamayınca, Youngman ile yapılan anlaşma çökmüş ve Aralık 2011'de de Saab'ın iflas ettiği açıklanmıştı.

  Anlaşmanın şartlarına göre iki şirket, Youngman'e lisanslanan Saab Phoenix platformunu temel alan bir üst düzey otomobil yelpazesi geliştirecekler.

  Spyker Phoenix adını taşıyacak markanın yüzde 80 hissesini Çinli şirket Youngman, yüzde 20 hissesini ise Spyker elinde bulunduracak.

  Spyker'ın İcra Kurulu Başkanı Victor Muller, bir Spyker Phoenix modelinin Çin ve Avrupa'da üretime gireceğini, ama bunun iki yıldan önce gerçekleşmeyeceğini söyledi.

  BU VARLIKLI İNSANLARA GÖRE BİR OTOMOBİL

  Muller otomobilin Saab teknolojisini temel alsa da, Spyker markasıyla daha fazla ortak noktaya sahip olacağını belirtti.

  "Bazı Saab özellikleri barındıran, ama Spyker'a çok daha fazla benzeyen bir araç olacak. Bu Spyker markasını aşağıya, çok yüksek seviyeli lüks bir modele doğru genişletecek," diyen Muller şöyle ekledi: "Saab, Ford ile BMW'nin ortasında olmaktan mustaripti, bu da satılmasını güçleştiriyordu. Biz BMW olma arzusundaydık. Bu varlıklı insanlara göre bir otomobil.'

  Ayrıca her iki otomobil yapımcısı da, ilk olarak 2006'da Cenevre Otomobil Fuarı'nda sergilenen, D8 Peking-to-Paris konsept modelini temel alan lüks bir SUV geliştirmek için ortak teşebbüs yatırımı yapacak.

  Spyker Pazartesi yaptığı açıklamada, Youngman'in projeye 25 milyon avro yatırım yaparak hisselerin yüzde 75'ini alacağını, Spyker'ın ise teknolojiyi sağlayarak hisselerin yüzde 25'ini elinde bulunduracağını söyledi.

  Victor Muller şöyle konuştu: "Bu çerçeve anlaşmasıyla Youngman ile Spyker yoğun bir işbirliğinin temellerini atıyorlar. Bu işbirliği sayesinde Saab Automobile AB'nin ortakları olarak işbirliğimizi oluştururken ulaşmak istediğimiz hedefleri kovalayabileceğiz. Kesinlikle ortaklar olarak bundan sonra Spyker'ın geleceğini nasıl şekillendireceğimize dair bir vizyonu paylaşıyoruz."

  Youngman iki ortak teşebbüse ek olarak Spyker'ın yüzde 29,9 öz sermaye hissesi için 6,7 milyon avro ödeyecek ve Hollandalı otomobil yapımcısına 3,3 milyon avroluk bir hissedar kredisi verecek.

  Spyker anlaşma şartları kapsamında Youngman'in bu hisseyi aşmamayı kabul ettiğini söyledi.


  Görüş Bildir