Petrol
86.09
0.61%
Euro
19.6306
0.01%
Dolar
18.6368
0.01%
Altın
1.078
0.12%
Borsa
4955
0.00%
Bitcoin
326.798
1.42%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C
  Trafik kazalarında ne yapılmalı, tutanak nasıl tutulur

  Trafik kazalarında ne yapılmalı, tutanak nasıl tutulur

  Aracınızla yolda giderken sizden ya da karşı taraftan kaynaklı bir kazaya karışmanız durumunda mutlaka uyulması gereken kurallar..
  • Haber Merkezi
  • 28.11.2016 - 15:31

  Maddi hasarlı kazalarda öncelikle her iki tarafın anlaşma sağlaması durunda öncelikle olay yeri fotoğraf çekilip evraklar kontrol edildikten sonra tutanak tutarak her iki tarafın kendi beyanlarınıyazması ve kroki çizerek anlaşmalı olarak tutanak tutması gereklidir.

  Trafik kazalarında ne yapılmalı, tutanak nasıl tutulur #1

  ANLAŞMA SAĞLANAMAZSA NE YAPILMALI?

  Karşı taraf ile anlaşma sağlanmaması durumunda araçlar kaza yerinden oynatılmadan olay yeri fotoğrafları çekilmesi çok önemli olup polis arandığında yaralamalı kaza olmadığından polisler kaza tespit tutanak tutmamaktadır.

  Önemli olan anlaşmalı tutanağa her iki tarafa olay nasıl olduysa doğru şekilde görüşlerini yazması. Karşı tarafın baskısı ve itiraz etmesi durumunda olayın şoku ile farklı şekilde görüş beyan yazmamaya önem gösterilmesi gereklidir.

  Trafik kazalarında ne yapılmalı, tutanak nasıl tutulur #2
  (Gökhan Kopuz)

  GÖKHAN KOPUZ MADDE MADDE YAZDI, HANGİ DURUMLARDA NE YAPILMALI

  Kopuz Filo Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Kopuz, maddi hasarlı kazalarda yapılması gerekenler hakkında yukarıdaki bilgilerin daha detaylısı olarak hayli bilgilendirici bir yazı kaleme aldı. "Hangi durumlarda tutanak tutulmaz" gibi sorulara cevap olan bu bilgilendirme yazısında kaza yerinde yapılması gerekenleri madde madde sıralandı.

  Trafik kazalarında ne yapılmalı, tutanak nasıl tutulur #3

  HANGİ DURUMLARDA TUTANAK TUTULMAZ

  İşte o yazı:

  DİKKAT!!! Aşağıdaki durumlarda tutanak DOLDURULMAYACAKTIR.

  • Sürücü belgesiz motorlu araç kullanılıyorsa veya yetersiz sürücü belgesi ile motorlu araç kullanılıyorsa,

  • Sürücüde yaş küçüklüğü varsa,

  • Sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa,

  • Kazaya karışan araçlardan biri veya daha fazlası kamu kurumlarına ait ise, • Kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse,

  • Trafik kazasında sadece 3 üncü kişilere ait eşyalara zarar gelirse,

  • Kazaya karışan araçlardan birinin veya birkaçının trafik sigortası yok ise, (Yurtdışından gelen araçlar için düzenlenmiş Yeşilkart-Green Card belgesi de trafik sigortası yerine geçmektedir)

  • Trafik kazası ölüm ve/veya yaralanma ile sonuçlanmışsa

  ANLAŞMALI TUTANAKLARDA GÖRÜŞ BİLGİSİ ÇOK ÖNEMLİ

  Genelde kazalarda olayın şoku ile yazılan beyanların ve görüşlerin doğru yazılmadığı anlatılmadığı görülmüş evraklar tutanak tutulduktan sonra olayın nasıl olduğunu düşündükten sonra farkına vardıklarında ikinci kez anlaşmalı tutanak tutulmadığından sizin beyanınıza göre kusur tespit edildiği için haklı olduğunuz halde haksız duruma düşmüş oluyorsunuz o yüzden anlaşmalı kaza tutanağına yazılan olay görüş bilgilerinin önemi çok büyüktür.

  ARAÇ PLAKASINI ALMAYI UNUTMAYIN

  İki taraflı araç kazalarında çarpan aracın plakasını kontrol edilmesi öncelik olay yerinden çarpıp aracın içinden evrak alıp geliyorum diye kaçanlar olduğundan plaka alınması önemlidir. Olay yerinden kaçtığı durumda plakası tespit edildiğinde savcılığa suç duyurusunda bulunup ifade verildiğinde çarpan araç davet edilip ifadesi alınmaktadır. Bu durumda karşı aracın ifadesi olduğu takdirde şirketler rücu değerlendirebiliyorlar.

  KAZANIN FOTOĞRAFLARINI ÇEKMEK ŞART

  Araçlar da tek taraflı kazalarda özellikle mekanik alt kısımlarında hasar oluştuğunda sigorta çekicisi ile olay yerinden alınması aracın kesinlikle oynatılmaması gereklidir. Ve fotoğrafçekilmesi şarttır.


  Görüş Bildir