Euro
15.2623
0.78%
Dolar
13.4502
0.55%
Altın
791.0980
0.14%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
518.990
-9.55%
2ºC
İstanbul
Kar 2 C

  Yerli otomobile 4 model

  Başbakan Davutoğlu'nun müjdesini verdiği yerli otomobilin detayları ortaya çıktı. Arazi taşıtı dahil 4 farklı modeli olacak.
  • Haber Merkezi
  • 02.06.2015 - 10:07
  Yerli otomobile 4 model

  oto

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde yürüyen hazırlıklar kapsamında geliştirilen 2 otomobil de elektrikle çalışacak.

  TAMAMEN ELEKTRİKLİ OLACAK

  Yenişafak'ın haberine göre, bunlardan biri 'Menzili Artırılmış Elektrikli Araç', diğeri de 'Tamamen Elektrikli Araç' olarak isimlendirildi. 'Yerli Elektrikli Araç Geliştirilmesi Projesi' ile dünya fosil yakıtları terk ederken, Türkiye de elektrikli otoya hızlı bir giriş yapacak. Sabah'ın haberine göre, bu yıl içinde ilk prototipi üretilecek olan araçların her ikisi de çevre ile dost, verimli motor teknolojisine sahip olacak. Ağustos ayında test sürüşü yapılmaya başlanacak olan ilk otomobil 'Menzili Artırılmış Elektrikli Araç' olacak. İçten yanmalı motorlara göre daha az yakıt harcayacak olan araç için birinci faz tamamlandı ve imzası atıldı.

  2016'DA İLK FİLO ÜRETİLECEK

  Test aşamasına gelinmiş olması, yabancı yatırımcıyı da ikna ederken, ilk filo üretimi 2016'da yapılacak. Yine İzmit bölgesinde üretilecek olan yerli otomobil, TÜBİTAK bünyesindeki 'Otomobil Mükemmelliyet Merkezi' oluşturulmasıyla desteklenmeye devam edilecek. Proje ile Türkiye, otomotivde teknolojiyi üreten ve geliştiren ülke haline gelecek. Uluslararası alanda rekabet edecek bir marka oluşturulacak.

  MÜJDEYİ BAŞBAKAN DAVUTOĞLU VERDİ

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kırıkkale'de uzun süredir üzerinde çalışılan yerli otomobille ilgili de önemli açıklamalar yaptı. Başbakan, "Geçen hafta milli bölgesel uçağımızın müjdesini paylaşmıştık. Bu hafta da elhamdülillah bütün hazırlıklar tamamlandı. İmzalar atılıyor, kendi milli otomobilimizi yapıyoruz inşallah. 2015 Ağustos'unda ilk prototip üretim, 2016'da inşallah ilk filo üretim gerçekleşecek. En geç 2020'de seri üretime geçilecek" dedi.


  Görüş Bildir