taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

Pakistan ve Hindistan’ın bitmeyen trajedisi: Keşmir

Keşmir bölgesi, Hindistan'la Pakistan arasında, 1947'den bu yana ihtilaf konusu olmaya devam ediyor. Bu iki ülkeyi savaş noktasına getiren sorunun geçmişine bir bakalım.

Özel İçerik |
Whatsapp ile paylaş
Pakistan ve Hindistan’ın bitmeyen trajedisi: Keşmir

Aybüke SENGİR/ [email protected]

Keşmir, Hindistan ve Pakistan’ı üç kez savaşa sürüklemiş ciddi bir sorun. İngiliz sömürgesinden kurtulan iki ülke, o gün bugündür geçinemiyor hatta birkaç defa da silahlı çatışmaya girdiler.

Dün Hindistan, Pakistan topraklarını bombalamıştı.

Bugün ise Pakistan hava sahasına giren savaş uçağı düşürüldü.

Pakistan ve Hindistan arasındaki gerginlik iyice tırmanmışken, aralarındaki Keşmir bölgesi sorununun geçmişini bilelim.

Pakistan ve Hindistan’ın bitmeyen trajedisi: Keşmir

İNGİLİZLER İKİ ÜLKENİN SINIRLARINI ÇİZDİ

Keşmir sorunu, İngiliz sömürgesinden kurtulan Hint yarımadasında, Pakistan ve Hindistan'ın iki ayrı ülke olarak bağımsızlıklarını ilan etmesiyle başladı.

İngilizler, bölgenin demografik ve coğrafi yapısını gözetmeksizin iki ülkenin sınırlarını çizdi. Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu bölgeler Pakistan'a, Hintlerin yoğun yaşadığı yerler ise Hindistan'a bırakıldı.

Pakistan ve Hindistan’ın bitmeyen trajedisi: Keşmir

SINIR OYUNU ÖMÜR BOYU SAVAŞA DÖNÜŞTÜ

Keşmir'in Hindistan'a mı yoksa Pakistan'a mı katılacağına, Keşmir halkının karar vermesi istendi.

Bu karar, Pakistan ile Hindistan arasında yaşanan dört savaştan üçüne yol açan Keşmir sorunun başlamasına neden oldu.

Pakistan ve Hindistan’ın bitmeyen trajedisi: Keşmir

HALK PAKİSTAN DEDİ, PRENS HİNDİSTAN

Keşmir halkı 1947'de Pakistan'a katılmaktan yana tavır alsa da Maharaja Hari Singh (Keşmir Prensi), Keşmir'in Hindistan'a bağlanmasına karar verdi. Maharaja'nın bu kararına tepki gösteren Keşmirliler, prense karşı isyan başlattı. Artan protestolar nedeniyle kontrolü kaybeden Maharaja, isyanı bastırmak için Hindistan'dan yardım istedi. Yeni Delhi yönetimi isyanı bastırmak için askerleriyle bölgeyi işgal etti.

Pakistan ve Hindistan’ın bitmeyen trajedisi: Keşmir

1949'DA ATEŞKES İLAN EDİLMİŞTİ

Böylece iki ülke arasındaki ilk savaş, Keşmir yüzünden başladı. Savaş, Birleşmiş Milletler'in (BM) arabuluculuğunda 1 Ocak 1949'da imzalanan ateşkes anlaşmasıyla sona erdi.

KEŞMİR'İN YÜZDE 45'İ HİNDİSTAN, YÜZDE 35 PAKİSTAN

Hindistan, ateşkes anlaşmasına uymayı reddederek Keşmir'den askerlerini geri çekmedi ve işgal ettiği bölgeleri "Cammu Keşmir" eyaleti adı altında kendine bağladı. Cammu Keşmir, şu anda Hindistan'da Müslüman nüfusun çoğunlukta bulunduğu tek eyalet durumunda. Keşmir'in yüzde 45'i Hindistan, yüzde 35'i de Pakistan'ın kontrolünde bulunuyor. Bölgenin yüzde 20'sinde ise Çin hakimiyeti mevcut.

GERİLİM TIRMANIYOR: 3 SAVAŞ UÇAĞI VURULDU

Pakistan Ordusu, hava sahalarına giren iki Hint savaş uçağının vurulduğunu ve birinin düştüğünü açıkladı. Olayda 2 pilot ve bir sivilin hayatını kaybettiği ileri sürüldü. Hindistan medyası da Hint Ordusu'nun, bir Pakistan savaş uçağını düşürdüğünü bildirdi. Keşmir sorunu, daha uzun yıllar Güney Asya'nın kanayan yarası olmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Pakistan ve Hindistan’ın bitmeyen trajedisi: Keşmir

SON 30 YILDA 95 BİN KAYIP

Keşmir'de son 30 yılda yaşanan olaylarda ise 94 bin 888 kişi hayatını kaybetti. Hindistan'ın bölge halkının isteklerini şiddetle bastırmaya çalışması da sorunun barışçıl yollarla çözümünü imkansız hale getiriyor.

Pakistan ve Hindistan’ın bitmeyen trajedisi: Keşmir

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir