taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
6.0612
6.7743
1285.11
87435.3
250.514

Papa Franciscus'tan Ermenistan'a Türkiye resti

Türkiye'nin Vatikan'daki diplomatik mücadelesi sonucu Papa Franciscus, Ermenistan'ın Erivan’da özel ayin isteğini geri çevirdi.

30.03.2015 - 05:34..
Whatsapp ile paylaş
Papa Franciscus'tan Ermenistan'a Türkiye resti

Papa Franciscus'tan Ermenistan'a Türkiye resti

Vatan Gazetesi'nden Murat Çelik'in haberine göre; Ermenistan, 1915’in 100’üncü yıl dönümü sayılan 24 Nisan’da Papa’nın Erivan’da özel ayin düzenlemesini istedi. Vatikan Büyükelçisi Paçacı’nın diplomatik girişimleri sonucu Vatikan, Erivan’a olumsuz yanıt verdi. Papa 12 Nisan’da Vatikan’da bir ayin yapacak ancak ‘100’üncü yıl’ adı verilmeyecek.

Vatikan Büyükelçisi Mehmet Paçacı’nın uzun soluklu diplomatik girişimleri sonucu, Ermenistan, ‘100’üncü yıl özel ayini’ hedefine ulaşamadı.

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, geçen hafta içinde İtalya’nın başkenti Roma’ya resmi ziyarette bulundu.

Ziyaret sırasında Roma Büyükelçisi Aydın Sezgin’in, Bakan Bozkır onuruna verdiği akşam yemeğine katılan Mehmet Paçacı, yaşanan süreci, gelinen noktayı ve halen beklenen 12 Nisan ayinini anlattı.

ERMENİ KİLİSESİ'NDEN ERİVAN'DA AYİN TALEBİ

Ermeni Kilisesi, Vatikan ile temasa geçti ve resmi bir teklif iletti.

Ermenistan, Papa Francesco’nun 24 Nisan 2015’te, Erivan’da 100’üncü yıl özel ayini düzenlemesini istedi.

Erivan bu yolla soykırım iddiasını, 100’üncü yıl dönümünde dünyanın gündemine özel ve büyük bir şekilde taşımayı amaçlıyordu.

Konu Vatikan’da değerlendirilme aşamasındayken durumdan haberdar olan Ankara, Vatikan Büyükelçisi Mehmet Paçacı vasıtasıyla ‘din diplomasisi’ sürecini başlattı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bünyesinden gelen Büyükelçi Paçacı yaptığı bir dizi görüşmenin sonunda, Vatikan’dan Erivan’a ‘olumsuz’ yanıt verilmesini sağladı.

"VATİKAN'DA OLSUN" DEDİLER, TÜRKİYE DEVREYE GİRDİ

Papa Francesco’dan istediği yanıtı alamayan Ermenistan’ın ikinci hamlesi, teklifi revize etmek oldu.

Ermeni Kilisesi, “Papa Erivan’a gelmeyecekse, 100’üncü yıl ayini Vatikan’da düzenlensin” önerisini Vatikan’a iletti.

Türkiye, Büyükelçi Mehmet Paçacı’nın ikinci tur temaslarıyla, Ermenistan’ın bu talebine de olumlu yanıt verilmesini engelledi.

Katolik dünyasının ruhani merkezinden Erivan’a giden ikinci yanıt da “Hayır” oldu.

Papalık Ermenistan’a, böyle bir ayinin, 24 Nisan tarihinde Vatikan’da da düzenlenmesinin mümkün olamayacağını, diplomatik bir dille bildirdi.

12 NİSAN'DAKİ AYİNE DE TÜRKİYE HAMLESİ

Ve üçüncü aşama...

Ermeni diasporasının da ısrarlı girişimleri sonucu, Vatikan - Erivan hattında ara formül bulundu.

12 Nisan’da, Papa Francesco’nun yöneteceği bir ayin Vatikan'da düzenlenecek.

Ancak Türkiye, bu noktada da Ermenistan’ın, “O ayine 100’üncü yıl özel ayini adı verilsin” isteğinin önüne geçti. Ayin bu şekilde adlandırılmayacak.

PAPA "SOYKIRIM" DEMEYEBİLİR

Ermeni Kilisesi şimdi, son olarak, 12 Nisan’da Vatikan’da düzenlenecek o ayinde dua edecek olan Papa’nın ‘soykırım’ sözcüğünü kullanması için yoğun bir çaba sarf ediyor.

Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Mehmet Paçacı şimdi, ‘soykırım’ kelimesinin kullanılmaması, bunun yerine ‘büyük acı’ benzeri bir ifadenin tercih edilmesi için diplomatik temaslarını sürdürüyor.

Paçacı, Papa Francesco’nun kararını 12 Nisan günü göreceklerini söylüyor ama umutlu konuşuyor. Profesör Mehmet Paçacı, “Ben Vatikan’ın 1915 olaylarında hayatını kaybeden herkes için dua edeceğini umuyor ve tahmin ediyorum” diyor.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir