taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5981
Euro
7.2585
Altın
1615.92
Borsa
89278.67
Gram Altın
343.269
Bitcoin
42419.04
fuzulev

Papa Mehmet Ali Ağca'yı bahtiyarlar listesine eklemiş

Papa 2. Jean Paul'ün kitap haline getirilen günlüklerinde kendisinden af dileyen Mehmet Ali Ağca'yı bahtiyarlar listesine eklemesi dikkat çekti.


Whatsapp ile paylaş

Papa Mehmet Ali Ağca'yı bahtiyarlar listesine eklemiş

Papa Mehmet Ali Ağca'yı bahtiyarlar listesine eklemiş

Dokuz yıl önce hayatını kaybeden ve Nisan ayında Aziz (Santo) ilan edilecek olan Papa 2. Jean Paul'ün, öldükten sonra yakılmasını vasiyet ettiği günlükleri memleketi Polonya'da kitaplaştırıldı.

AĞCA'NIN İSMİ PARANTEZ İÇİNDE

Kitapta en dikkat çeken kısımlarsa tanrıdan af dileyen günahkarların bahtiyar olmaları ve kendisine suikast girişiminde bulunan Ali Ağca'nın ismini de bu cümlelerin yanına parantez içinde not düşmesi olarak öne çıkıyor.

GÜNLÜKLERİ KİTAPLAŞTIRILDI

Vefatının dokuzuncu yılında "Aziz" ilan edilecek olan Papa 2. Jean Paul'ün, hizmetlisine ölümünün ardından yakılmasını söylediği günlükleri memleketi Polonya'da kitaplaştırıldı. 600 sayfadan fazla olan kitapta 2. Jean Paul'ün, 1923'ten 2003'e kadar manevi dünyasının yansımaları bulunuyor.

AF DİLEYEN GÜNAHKARLARI 'BAHTİYAR' SAYDI

Kitapta 2. Jean Paul'ün 1997 yılında aldığı bir notta, tanrının kendisinden af dileyen günahkarları bahtiyar saydığından bahsetmesi dikkat çekiyor. Ayrıca yine aynı bölümde, papaların seçildikten sonra yayımladıkları Papalık Genelgeleri'nden kendisine ait olan "Dives in Misericordia" (Merhameti Bol) genelgesinin yanına parantez içinde kendisine suikast düzenleyen Ali Ağca'nın ismini de yazdığı görülüyor.

Papa Mehmet Ali Ağca'yı bahtiyarlar listesine eklemiş

ÇÖZÜM ÖNERİLERİNDE BULUNDU

Kitapta dikkat çeken diğer bir bölümdeyse Müslümanlar ile Hristiyanlar arasındaki ilişkilerden bahsedildiği, Ortadoğu'nun karışık durumu ve bu karışıklığın giderilmesi adına not ettiği çözüm önerileri bulunuyor. 2. Jean Paul, Ortadoğu'daki suların durulması için 100 yıl gerektiğini ifade ederken Hz. Meryem'in Müslümanlar ile Hıristiyanlar arasındaki ilişkiler arasında bir köprü vazifesi görebileceği hususuna vurgu yaptığı görülüyor. Merhum Papa 2. Jean Paul'ün, nisan ayında Aziz (Santo) ilan edilmesine ise biri Parkinson diğeri beynindeki bir hastalıktan rahatsız olan iki kişinin, 2. Jean Paul'ün adı kullanılarak dua edilmesi sonucu iyileşmeleri sebep olarak gösteriliyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir