taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6652
Euro
7.2998
Altın
1677
Borsa
95834.44
Gram Altın
360.58
Bitcoin
46463.97

Paralel yapı 100 bin kişiyi dinledi iddiası

Paralel yapının Türkiye genelinde 100 bin kadar kişiyi dinlediği iddia edildi.


Whatsapp ile paylaş

Paralel yapı 100 bin kişiyi dinledi iddiası

Paralel yapı 100 bin kişiyi dinledi iddiası

Yeni Şafak Gazetesi'nde yer alan habere göre, İstanbul'da 'Selam' örgütü adı altında binlerce kişiyi dinleyen paralel yapının aynı yöntem Türkiye genelinde de uyguladığı ortaya çıktı. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mahkeme kararıyla sadece 2473 kişiyi dinlerken, paralel yapının ise çeşitli sahte örgüt adları altında yüzbinin üzerinde kişiyi dinlediği tahmin ediliyor.

İL İL DİNLEME MERKEZLERİ

Türkiye'nin her ilinde dinleme yapan örgüt, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nu 'terör örgütü yöneticisi' adı altında dinlerken, Adana Valisi Hüseyin Avini Coş'u da durdurulan MİT TIR'larına müdahale etmesini engellemek için dinletti. Pensilvanya güdümlü derin kulağın, bürokratlardan işadamlarına, siyasilerden gazetecilere kadar çeşitli kesimlere uzandığı ifade ediliyor. Yakın zamanda her ilden dinleme listelerinin ortaya çıkacağı ileri sürülürken, listelerde yer alan birçok kritik ismin de herkesi şaşkına çevirmesi bekleniyor.

DİNLEYENLER DOKUNULMAZ

Dinlemelerin yargı dokunulmazlığı kapsamında yapıldığını belirten istihbarat yetkilileri, "İnanılmaz miktarda insan, mahkeme kararı ile adli ve istihbari olarak dinlenmiş. Hakim dokunulmazlığı nedeniyle şu anda 100 binlerce insan dinlenebiliyor. Polis dinleme istiyor ama sorumlu değil. Yargı da yaptığı eylemden sorumlu tutulmuyor. 7 bin kişiyi dinleyen savcıya da bir şey olmayacak" ifadelerini kullandı.

Mahkeme kararıyla yapılan dinlemelerde suç unsuruna rastlanılmaması halinde imha edilmesi gereken tapeler ise paralel yapı tarafından arşivleniyor. Arşivlenen tapeler, yeri zamanı gelince sızdırılıyor. Ya da tapede adı geçenler tehdit ve şantajla 'yola getiriliyor'.

TAPE KAYITLARI OKYANUS ÖTESİNE

Her şehirde kurduğu hücrelerle binlerce kişiyi dinleyen paralel yapı, yurtiçinde biriken kayıtları isme ve konusuna göre tasnif ederek yurtdışına gönderiyor. ABD'nin Detroit, Virginia ve Philadelphia kentlerinde kurulan arşiv merkezlerine yollanan bu kayıtlar, 'şantaj' vakti geldiğinde internete konularak baskı aracı olarak kullanılıyor. Merkezinde Fethullah Gülen'in ikamet ettiği Pensilvanya'nın bulunduğu arşiv üçgeninde Türkiye'deki yüzbinlerce kişiye ait bilgilerin tutulduğu iddia ediliyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir