taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.0567
Euro
6.565
Altın
1582.99
Borsa
120151.44
Gram Altın
308.435
Bitcoin
60478.06

Pearl Harbor saldırısı nedir

İkinci Dünya Savaşı'nda Japonya tarafından 7 Aralık 1941'de ABD'nin Pasifik okyanusundaki savaş gemilerinin batırılması tarihe Pearl Harbor saldırısı olarak geçmiştir.

Whatsapp ile paylaş

İkinci Dünya Savaşı dünyada tüm hızıyla devam etmekteydi. Bu süre boyunca tarafsızlığını koruyan Amerika, süpriz bir gelişmeyle kendini savaşın içinde buldu.

Kimi tarihçilere ve kaynaklara göre Pearl Harbor saldırısı bir komplo teorisidir ve ABD'nin savaşa girmesi için bir bahane olmuştur.

ABD'YE SÜPRİZ

Japonya deniz kuvvetleri 7 Aralık 1941 sabahı Hawaii adalarının Oahu adasında bulunan Pasifik Filosu ve Pearl Harbor askerî üslerine karşı düzenlediği sürpriz saldıyla Amerika'yı şoka uğrattı.

Pearl Harbor saldırısı nedir

12 SAVAŞ GEMİSİ HASAR GÖRDÜ

Pearl Harbor saldırısı, 12 adet Amerikan savaş gemisini ciddi şekilde hasara uğratmış veya batırmış, 188 savaş uçağını imha etmiş, 1.178 kişi yaralanmasına ve 2,403 Amerikan askeri ile 68 sivilin ölümüne neden olmuştur. Bu saldırı Amerika’yı donanma açısından bir yıl geriye götürmüştür.

Pearl Harbor saldırısı nedir

ABD'DEN MİSSİLEME

Bunun üzerine çok öfkelenen ABD, Japonya'ya etkisi günümüzde bile hala süren şiddetli bir şekilde cevap verdi. ABD, Japonya'nın Hiroşima ve Nagazaki'ye atom bombası atarak binlerce insnaın ölümüne ve sakatlanmasına neden oldu. Atom bombasından sonra teslim bayrağını çeken Japonya, ABD'nin ağır yaptırımlarına maruz kaldı.

Pearl Harbor saldırısı nedir

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir