Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
516.308
3.10%
4ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 4 C
  Hacı Bektaş'ta Erdoğan yuhalandı Kılıçdaroğlu alkışlandı

  Hacı Bektaş'ta Erdoğan yuhalandı Kılıçdaroğlu alkışlandı

  Bu yılki Hacı Bektaş-ı Veli'yi Anma etkinliğinde alkışlarla "Başbakan Kılıçdaroğlu" sloganları atıldı. Erdoğan'ın mesajı ise yuhalandı.
  • DHA
  • 16.08.2015 - 23:50

  Hacı Bektaş ta Erdoğan yuhalandı Kılıçdaroğlu alkışlandı	 #1

  Hacıbektaş Belediyesi tarafından Çilehane mevkiinde düzenlenen Hacı Bektaş-ı Veli'yi Anma etkinliğinde bu yıl hükümet ve Ak Parti milletvekillerinden katılımın olmadı. Törene, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan ve çok sayıda CHP’li milletvekili ve belediye başkanları da katıldı.

  "BAŞBAKAN KILIÇDAROĞLU" SLOGANLARI

  Kılıçdaroğlu, "Başbakan Kılıçdaroğlu", "Halkın umudu Kılıçdaroğlu"sloganları arasında törenin yapıldığı Çilehane Mevkii'nde bulunan kendi adını taşıyan Kültür Merkezi’ne girdi. Gün boyu bomba ihbarlarının yapılması nedeniyle gerek Hacı Bektaş Veli Türbesi ve gerekse törenin yapıldığı Çilehane ve çevresinde polis, jandarma ve özel harekat görevlileri geniş güvenlik önlemi aldı.

  Hacı Bektaş ta Erdoğan yuhalandı Kılıçdaroğlu alkışlandı	 #2

  Dünyanın en önemli Alevi Bektaşi inanç merkezi konumundaki Hacıbektaş ilçesini ziyaret edenler, Hacı Bektaş Veli’nin türbesinden sonra kültür merkezinde bir araya geldi. Hava sıcaklığı nedeniyle ileri geç saate ertenen kaydırılan etkinlik, saygı duruşu ile başladı. Daha sonra İstiklal Marşı, teknik arıza nedeniyle ses sisteminden verilemeyince yapılan anons üzerine İstiklal Marşı, başta Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere kültür merkezinde bulunanlar tarafından okundu. Törende, Kültür ve Turizm Bakanlığı Hacıbektaş Semah ekibi gösteri yaptı.

  ERDOĞAN'I YUHALADILAR

  Gösterinin ardından sunucu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajını okudu. Bu sırada salonda bulunun bir grup mesajın okunması sırasında yuhaladı.

  "ONLARI REHBER EDİNMEYE GELDİK"

  Bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli Dostluk ve Barış Ödülü’nü alan Prof. Dr. Çetin Yetkin’e ödülünü CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu verdi. Kılıçdaroğlu, törende yaptığı konuşmada, dün Bingöl’de bugün Kars’ta hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diledi.

  Kılıçdaroğlu, "Barışla, adaletle, özgürlükle eş anlama gelmesi gereken Anadolu ne yazık ki, sönen ocaklar, gözyaşı döken analar, evlat acısı çeken babalarla anılır hale geldi. Biz teröre ve şiddete asla geçit vermemeliyiz. Biz barış diyeceğiz, insanlık diyeceğiz, birlikte huzur içinde yaşamak diyeceğiz. Her şeyden önce Türkiye diyeceğiz. Biz buraya sadece velilerimizi anmaya ve onlara şükranlarımızı sunmaya gelmedik. Biz onları anlamaya, onları birazcık olsun rehber edinmeye geldik. Veliler Allah dostudur. Hacı Bektaş Veli’nin öğretilerine bugün her zamankinden daha çok ihtiyacımız var" dedi. Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

  "DİĞER İSLAM ÜLKELERİNDEN AYRILAN EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİMİZ.."

  "Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli, ‘Oturduğun yeri pak et, lokmanı hak et’ diyor. Bizler, ülkemize, dünyamıza bakıp, ‘Aman bana ne’ diyemeyiz. Bizler bölgemizi ve dünyamızı yaşanabilir bir hale getirirsek, yediğimiz lokmayı hak ederiz. Bölgemizde ateşten bir çember var. Her yerde kan, gözyaşı ve savaş var. Özellikle İslam ülkelerinde kan ve gözyaşı devam ediyor. İslam ülkelerinde servetin üstünde yoksulluk var. Pek çok bilim insanı yetiştiren İslam coğrafyasında her 4 kişiden biri okur-yazar değil. Bugün birileri İslam adına cinayetler işliyor, işkenceler yapıyor. Bizi diğer İslam ülkelerinden ayıran en önemli özelliğimiz, demokratik, laik bir sosyal hukuk devletidir, bizim devletimiz. Bu ülkede herkes kanunlar önünde eşittir. Devletin görevi, bu ülkeden yaşayan herkese hizmet etmektir. Eşitlik, adalet, özgürlük, hukuk devleti. İslam dünyası bugün acılar çekiyorsa, eşitsizlik, adaletsizlik ve hukuksuzluktan bu faturayı çekiyorduk. Bizler, mazlum devletlere yeniden lider olmak zorundayız. Kim bu ülkeyi daha iyi yönetecekse, kim kul hakkı yemiyorsa, onu başa getirmek zorundayız. Çıkışımız buradadır.’’


  Görüş Bildir