Euro
15.2877
0.30%
Dolar
13.5871
0.82%
Altın
794.2980
-0.85%
Borsa
1951
0.31%
Bitcoin
510.063
1.18%
-1ºC
İstanbul
Bulutlu -1 C

  Gül: Suriye'nin üyeliği askıya alınsın

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İTT) Suriye'nin üyeliğini askıya alması gerektiğini belirtti.
  • 15.08.2012 - 16:24
  Gül: Suriye'nin üyeliği askıya alınsın

  Gül: Suriye nin üyeliği askıya alınsın #1

  İİT'nin 4. Olağanüstü Zirvesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Halkına savaş ilan etmiş, helikopter gibi ağır silahlar kullanan bir rejim, büyük can kaybına sebebiyet veriyor" dedi. Gül, "Hepimizin bildiği o güzelim şehirler harap edilmekte ve bu yıkım gözümüzün önünde gerçekleşiyor" ifadelerini kullandı.

  BİZ ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK

  Türkiye'nin, Suriye 'de dönüşümün kontrollü ve barışçıl yöntemlerle gerçekleşmesi için elinden geleni yaptığını söyleyen Gül , "Ama Baas rejimi bu çabalara silahla karşılık verdi. Bundan sonra en öncelikli yapılması gereken Esed sonrası rejime geçişin süratle gerçekleşmesi. İslam İşbirliği Teşkilatı üyeliğinin askıya alınması gerekir" dedi. Suriye'deki iç çatışmaların uzaması halinde Suriye 'deki ayrılık ve karışıklığın, kan ve intikam duygularını onarılmaz bir noktaya getireceğini kaydeden Gül, İİT'nin bütün üyelerinin bu sürecin uzamaması için ellerinden gelen her şeyi kararlılıkla yapmasının elzem olduğunu vurguladı.

  Şii ve Sünniler arasında oluşturulmaya çalışılan mezhep kavgası tuzağına düşülmemesi uyarısında bulunan Cumhurbaşkanı Gül, böyle bir tuzağa düşmenin İslam dünyasının insani ve maddi kaynaklarını kendi iç mücadelesinde tüketmesi anlamına geleceğini, bunun da İslam dünyasını orta çağ karanlığına taşıyacağını vurguladı. Filistin, Mali ve Myanmar'daki gelişmelere de değinen Gül, İİT'nin 13. Olağan Zirvesi'nin Türkiye'de gerçekleştirilmesi önerisinde bulundu.


  Görüş Bildir