6 vekil Kılıçdaroğlu'ndan şikayetçi olacak

6 vekil Kılıçdaroğlu'ndan şikayetçi olacak

AK Partili altı milletvekili, kendileriyle ilgili sahte oy kullandığı iddiasında bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında hukuki yola başvuracaklarını açıkladı.

ORTAK AÇIKLAMA YAPTILAR

AK Parti Denizli Milletvekili Nihat Zeybekçi, İzmir Milletvekili Ali Aşlık, Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, Elazığ milletvekili Sermin Balık, Hatay Milletvekili Mehmet Öntürk ve Bursa Milletvekili Canan Candemir Çelik yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, geçen hafta perşembe başlayıp cuma sabaha karşı biten Genel Kurul'da, bir partinin yoklama istemesi üzerine elektronik cihazla yoklama yapıldığı, bu yoklama sırasında bazı milletvekilleri elektronik cihazla yoklama verirken, birçoğunun da pusula ile yoklamaya katıldığı belirtildi.

"KİMSENİN HADDİNE DEĞİLDİR"

Milletvekillerinin pusulalarını kavaslar eliyle Başkanlık Divanı'na ulaştırdığı ifade edilen açıklamada, şöyle denildi: ''Bu yoklama, elektronik cihazla yapılan yoklama ile aynı geçerliliğe sahiptir ve hiçbir şüpheye yer yoktur. Her partiden milletvekilleri pusula veya elektronik cihazla oylarını-yoklamalarını verdikten sonra Genel Kurul salonundan farklı sebeplerle ayrılabilirler, verdikleri oy veya yoklama İçtüzük'e ve yasalara uygundur, asla sahte değildir. Bu hakkını kullanan milletvekilini hangi yöntemi kullanırsa kullansın, asılsız ve mesnetsiz iddialarla itham etmek, bunu da kamuya ilan etmek özellikle TBMM kutsal çatısı altında kimsenin haddine değildir.

Bu iddiada bulunan bizzat kendisi milleti kandıran iftiracıdır. Dolayısıyla Genel Kurul salonundan çıkan milletvekilini sahtekarlıkla itham etmek, ya çok büyük bir cehalet göstergesi ya da yıllarca grup başkanvekilliği yapmış, İçtüzük'ü çok iyi bilmesi gereken birisi için kötü niyetli siyasi rant sağlama girişimidir. Siyasi tarihimizde ilk defa bir Anamuhalefet Partisi Genel Başkanı, bu kadar acz içinde Meclis çalışma yöntemlerinden bile, çaresizliğine çare arar hale gelmiştir. Kendisine bu notu verenler, milletvekiline sahtekar denilmesinin ne kadar vahim bir ahlaki ve hukuki durum yarattığının ya farkında değiller ya da Genel Başkanları ile ilgili niyetleri başkadır. Biz, insan vicdanına aykırı bu davranışın karşılığında hakkımızı hukuk yollarıyla arayacağımızı, milletin iradesinin yegane tecelli mekanı olan TBMM'ye olan inancımızı ve bağlılığımızı bir kez daha sarsılmaz bir inanç ile teyit ederek ilan ediyor yüce milletimizi saygıyla selamlıyoruz.''