Dolar
7.3301
-0.1035%
Euro
8.6157
0%
Altın
2022.17
-0.2663%
Borsa
1075.52
0%
G. Altın
476.338
-0.4412%
Bitcoin
87270.75
0.1963%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  AB Bakanı Bağış'ın İrlanda sevinci

  AB Bakanı Egemen Bağış, Dublin'de İstanbul Sohbetleri etkinliğini düzenleyen yazar ve sanatçılar ile buluştu.
  • 22.01.2013 - 05:04
  AB Bakanı Bağış'ın İrlanda sevinci

  AB Bakanı Bağış ın İrlanda sevinci #1

  Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, katıldığı AB Bakanları Gayriresmi Toplantısı'nın hem AB'nin geleceğinin tartışıldığı hem de bugünkü sorunlarının ele alındığı çok anlamlı toplantılar olduğunu söyledi.

  Bağış, ''Dublin'de İstanbul Sohbetleri'' etkinliğini düzenleyen yazar ve sanatçılar ile akşam yemeğinde bir araya geldi.

  Bakan Bağış, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB sürecinde uzun süredir özlemini çektiği bir toplantıya katılmak için Dublin'de bulunduğunu kaydetti.

  Türkiye'nin tanımadığı bir ülkenin dönem başkanlığından dolayı son 6 aydır AB toplantılarına katılmadığına işaret eden Bağış, uzun süredir de hiçbir aday ülkenin AB zirvelerine davet edilmediğini anımsattı.

  İrlanda'nın 7. kez üstlendiği AB dönem başkanlığında tecrübenin, birikimin ve olgunluğun gereğini yerine getirdiğini ve AB bakanları zirvesine bütün AB üyeliğine aday ülkeleri davet ettiğini belirten Bağış, ''Yaptığımız toplantılar hem AB'nin geleceğinin tartışıldığı hem de bugünkü sorunlarının ele alındığı çok anlamlı toplantılardı. Aday ülkelerin bu konudaki katkılarının da en az üye ülkeler kadar belirgin bir şekilde faydalı olduğu görüldü'' dedi.

  BAKAN DUBLİN'DE İSTANBUL SOHBETLERİ İÇİN CAN ATMIŞ

  ''Dublin'de İstanbul Sohbetleri'' programının yapılacağını duyunca, etkinlikte yer alacak ekiple bir araya gelmeyi arzu ettiğini ifade eden Bağış, Dublin'de bir İstanbul sohbeti yapmanın kendisi için çok anlamlı olduğunu söyledi.

  Bağış, İstanbul'un Türkiye'nin dış politikadaki en önemli kozlarından biri olduğunu ifade ederek, AB sürecinde de İstanbul'u bu yıldan itibaren ön plana çıkarmaya karar verdiklerini kaydetti.

  Avrupa'da yapacakları bazı reklam ve iletişim kampanyalarında artık İstanbul'a ağırlık vermeye çalıştıklarını bildiren Bağış, ''Çünkü Türkiye'nin en önemli vitrini, en önemli zenginliği'' diye konuştu.

  Bakan Bağış, etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür etti.

  ''Dublin'de İstanbul Sohbetleri'' programı, 23-24 Ocak'ta düzenlenecek. Etkinlikte, yazarlar Beşir Ayvazoğlu, Pelin Batu, Aslı E. Perker ve Cihan Akkartal ile kanun sanatçısı Tahir Aydoğdu yer alacak.

  Görüş Bildir