Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
475.122
-1.54%
18ºC
İstanbul
Güneşli 18 C
  Abdullah Gül: Parlamenter sistemden yanayım

  Abdullah Gül: Parlamenter sistemden yanayım

  Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı seçilmesinin ardından Arınç'ın "Başkanlık sistemine geçiyoruz" sözleri ve Erdoğan'ın bu yöndeki açıklamaları hatırlatılan Gül, tavrını açık açık ortaya koyarak ters bir tutum sergileyeceğini duyurdu.
  • 19.08.2014 - 23:25

  Abdullah Gül: Parlamenter sistemden yanayım #1

  Çankaya'da gazetecilerle buluşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, burada yaptığı çok özel açıklamalarda, Ahmet Davutoğlu'nun yeni başbakan olacağını ilan etti. Gündeme bomba gibi bu düşen açıklamasının devamı da ilerleyen günlerde çok tartışılacak.

  PARLAMENTER SİSTEMDEN YANAYIM

  Recep Tayyip Erdoğan'ın halk tarafından 12. Cumhurbaşkanı seçilmesinin hemen ardından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 2015 seçimlerinden sonra anayasa değişikliğine giderek başkanlık sistemine geçmeyi düşündüklerini söyledi. Gazeteciler bununla birlikte Erdoğan'ın aynı yöndeki açıklamalarını da hatırlattı.

  Daha sonra Cumhurbaşkanlığı makamından 9 gün sonra ayrılacak olan Gül'e bu gündem maddesi soruldu. Gül, konuya ilişkin görüşlerinin bilindiğinin altını çizerek, şunları söyledi:

  "Bu konular ilk kez tartışılırken ben parlamenter sistemden yana olduğumu söylemiştim. Tabii ki, başkanlık sisteminin de demokratik sistem olduğunu, hiç kimse yadsıyamaz. Fakat başkanlık sistemi içerisinde gerçek anlamda denge ve check-balans var. Bunlar, kuvvetler ayrılığı kurulduğu takdirde, Amerika sistemi böyle bir sistem, Kongre ile yönetim arasında çok kesin ayrılıklar var, şüphesiz ki o da demokratik bir sistemdir. Dolayısıyla bunlar tercih sebebidir. Önemli olan sistemlerin kendi içindeki tutarlılığının korunması. Bu bir başkanlık sistemi ise de o sistemin kendi tutarlığını, dengelerini, kuvvetlerin ayrılığını muhafaza edecek şekilde olması, eğer bu parlamenter sistemse parlamenter sistemin içinde kuvvetlerin ayrılığını, dengeler olacak şekilde gerçekleşmesidir. Nihayette bunun hangisini tercih ederseniz, bu halkın, çoğunluğun tercihi ile olacak bir şeydir."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir