Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.127
-0.20%
14ºC
İstanbul
Güneşli 14 C
  Abdullah Gül'den Başbuğ yorumu

  Abdullah Gül'den Başbuğ yorumu

  Abdullah Gül: Yüce Divan'da yargılama daha geçerli gibi görünüyor.
  • 12.01.2012 - 13:00

  Abdullah Gül den Başbuğ yorumu #1

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İnternet Andıcı davası kapsamında tutuklanan Genelkurmay eski Başkanı emekli Org. İlker Başbuğ için 'tutuksuz yargılanmalı' sözlerini desteklediğini belirtti.

  Abdullah Gül'den Başbuğ yorumu - izle

  "YOĞUN GAYRETLER GÖSTERİLİYOR"

  Cumhurbaşkanı Gül, "Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un Yüce Divan'da yargılanması daha geçerli görülüyor. Başbakan Erdoğan'ın tutuksuz yargılanmalı sözlerini ben de destekliyorum. Dışişleri Bakanımızın yoğun trafiğini Başbakan'ın yoğun gayretlerini görüyoruz." dedi.

  Şike düzenlemesi, emekli milletvekili zamlarına ilişkin düzenlemeleri veto ederek 'hükümetle son zamanlarda ters düştü' iddialarını kuvvetlendiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İlker Başbuğ'la ilgili sözleriyle de bir kez daha hükümetle ters düştü.

  HÜSEYİN ÇELİK ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELER DEDİ

  Sabah saatlerinde kameralar karşısına geçen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, İlker Başbuğ'un Özel Yetkili Mahkemeler'de mi yoksa Yüce Divan'da mı yargılanması gerektiği konusunda Özel Yetkili Mahkemeler'de yargılanması gerektiğini savunmuştu.

  Çelik, 'Siz gazetecilik dışında örneğin dışarıda başka bir şey yaparsanız ben gazeteciyim ne yapıyorsunuz diyemezsiniz, 42 adet internet sitesi oluşturup burada kirli propaganda yapmak ve yaptırmak, sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı bunları delil olarak kabul edip AK Parti'ye kapatma davası açacak ve bunu siz mesleğinden ötürü yanlış görmeyeceksiniz, bu nerede görülmüş Allah aşkına? Mesleğinizle ilgili bir suç olursa Yüce Divan'a gidersiniz doğru ama bu bir askeri suç değil, diyelim ki siz ordu komutanısınız verdiğiniz bir emirle ülkeyi felakete sürüklediniz bu konuda Yüce Divan sizi yargılar, ben hukukçu değilim ama okuduklarımdan anladıklarım benim budur. İster Genelkurmay Başkanı ister Başbakan ister normal vatandaş, herkesin adil yargılanma hakkı vardır, bu hukukun şaşmaz prensibidir. Yargı hızlı çalışsın, geciken adalet adalet değil, bunların hepsi tamam. Dün sayın Bakan'ın yaptığı açıklamaya göre davaları 1 sene içinde bitireceğiz diyor, bu iyiye doğru gidişi ifade ediyor. Benim şahsıma sorarsanız ben Başbuğ'un Yüce Divan'da değil, şu anda yargılandığı yerde yargılanmasını düşünüyorum' dedi.

  GÜL YÜCE DİVAN DEDİ

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise Başbakan Erdoğan'ın Genelkurmay eski Başkanı emekli Org. İlker Başbuğ için 'tutuksuz yargılanmalı' sözlerini desteklediğini belirtti. Abdullah Gül, Başbuğ'un nerede yargılanması gerektiği konusundaki tartışmada ise hükümetle ters düştü. Cumhurbaşkanı Gül, 'Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un Yüce Divan'da yargılanması daha geçerli görülüyor.' diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir