Ahmet Davutoğlu: Irak'a her türlü desteği vereceğiz

davutoğlu

Bağdat’ın ardından Erbil’e geçen Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile görüştü. İki isim daha sonra basının karşısına çıkarken, gazeteciler ağırlıklı olarak güvenlik meselesi çerçevesinde IŞİD konusunu ve Peşmerge’nin Kobani’ye geçişişini sordular. Davutoğlu, "Türkiye, Irak'a her türlü desteği verecek" dedi.

"EN ÖNEMLİ KONU GÜVENLİK"

"Türkiye Kürt bölgesinin güvenliği için gereken her türlü desteği verecektir" diyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bu tarihi ve stratejik bir konudur" şeklinde konuştu. Basın toplantısında ilk sözü alan Ahmet Davutoğlu, "Irak’ın genelinde ve bölgesel yönetimde en önemli konuların başında güvenlik geliyor" dedi ve şunları söyledi;

"4 HUSUS ÖNEM TAŞIYOR"

"Ele aldığımız konularda arasında 4 husus önem taşıyor. İlki insani boyut. IŞİD’in saldırıları sonucu yerinden olan Suriye ve Iraklıların durumunu ele aldık. İkinci konu güvenlikti ve doğrudan Kürt bölgesinin hedef alınması sonucu ortaya çıkan durumu görüştük. Irak’ın güvenliği Türkiye için hayati önemdedir. Kürt bölgesinin güvenliği de Türkiye’nin güvenliğini yakından ilgilendirir. Bu noktada güvenlik ve istikrar için birlikte atacağımız adımları ele aldık. Üçüncü başlık siyasi durum. Irak’ta yeni hükümet göreve başladı ve dün Bağdat’ta olumlu bir atmosfer gördüm. Irak'ta bütün etnik, mezhebi, dini grupların hak ettiği temsil gücüne ulaştığı, herkesi kapsayan bir siyasi yapının oluşması hepimizin tercihidir ve bu yapı Irak'ın geleceğinin garantisidir. Dördüncü başlık ekonomiydi. Irak’la yapılan 12 milyar dolarlık dış ticaretin 8 milyar dolara yakının Kürt bölgesiyle yapıyoruz..."

Ahmet Davutoğlu: Irak'a her türlü desteği vereceğiz

"IRAK'A HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Güvenlik noktasında atılacak adımları ele aldık dediniz. Peşmerge’nin eğitilmesine başlandı mı?” şeklindeki soruya, "Az önce de belirttiğim gibi Irak’ın bütün olarak güvenliği Türkiye için hayatidir. Kürt bölgesi sınır olduğu için aynı öneme sahiptir. Türkiye, Kürt bölgesinin güvenliği için gereken her türlü desteği verecektir. Bu tarihi ve stratejik bir konudur. Eğitim konusunu da ele aldık. Bu da dahil olmak üzere vereceğimiz destekler artarak devam edecek" yanıtını verdi.