Petrol
96.19
-0.41%
Euro
18.2263
-0.19%
Dolar
18.0618
-0.10%
Altın
1.019
-0.25%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
417.615
-1.64%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C

  Ahmet Davutoğlu'ndan İslamcı resti

  Davutoğlu: 'İslamcı' diyenle artık konuşmayız!
  • 04.12.2011 - 13:35
  Ahmet Davutoğlu'ndan İslamcı resti

  Ahmet Davutoğlu ndan İslamcı resti #1

  Almanya'nın başkenti Berlin'de konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "İslamcı terör" kelimesine tepki göstererek, "Bundan sonra İslamcı, İslamcı terör diyen hiç kimseyle oturup konuşmayız" dedi.

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkevi'nde vatandaşlara ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine hitaben bir konuşma yaptı.

  Konuşmasının başında vatandaşların Muharrem ayını kutlayan Bakan Davutoğlu, daha sonra Almanya'da işlenen ırkçı cinayetler hakkında görüşlerini dile getirdi.

  'BU BİR İNSANLIK SUÇU'

  Davutoğlu, "Sadece 'Ben insanlara hoşgörülüyüm' demek yetmez. Bu cinayetler karşısında aktif olarak tavır koymak lazım. Bu bir insanlık suçudur" dedi.

  Ahmet Davutoğlu, özetle şöyle konuştu:

  "Eğer bu olayların arka planı ortaya çıkmaz ve aydınlatılmazsa verilen, yapılan güzel açıklamaların bir önemi kalmaz. Solingen faciasından sonra çok güzel açıklamalar yapıldı. Solingen faciasından sonra gösterilen dayanışma ve açıklamalar güçlü ve kararlı bir irade ile ortaya çıkartılamadığı için 2000'li yıllarda bu insanların bu acıları yaşamasına sebep olundu. Şimdi benzer olayların 10 yıl sonra yaşanmaması için, 50 yıl sonra yaşanmaması için, bunun sonuna kadar aydınlatılması lazım.

  Eğer bir örgütlü yapı, bir ideoloji etrafında, hele hele ırkçılık gibi bir idelojik yapıyla insanlar öldürülmeye başlarsa bu çok büyük bir tehlikedir. Ama daha vahimi, bu yapının 10 yıl gizli kalabilmiş olmasıdır.

  Verilen intiba şu, Türkler öylesine bir barbar millet ki, baba oğulu öldürebilir, kocasını öldürebilir, dostuyla işbirliği yapabilir, bunların hepsi olabilir, ama bu ülkede ırkçı cinayet olmaz gibi bir yaklaşım. Ta ki, bu ırkçı çete yakalanana kadar, bir tesadüf neticesinde.

  Ölenlerin ailelerini tebrik ediyorum. Ben her birini burada sizlerin huzurunuzda kahraman ilan ediyorum, kahraman. Sadece vefat edenler değil, geride kalanlar, vakur bir şekilde bu kimliği savunmaya devam ediyor. Hiç birisi de burayı terk etmeden. Bir şeyi ispat etmek için: Biz burada kalacağız. Kim ne derse desin, burada yaşamaya devam edeceğiz."

  'HER MÜSLÜMANIN KALBİNE BİR OK SAPLIYORSUNUZ'

  Bakan Davutoğlu, bir Alman yetkiliyle konuşması sırasında sözkonusu kişinin aşırı sağcı teröre de İslamcı teröre karşı olduğu gibi mücadele edileceğini söylediğini belirterek, "Dedim ki, bir dakika durun, problem burada başlıyor. Size bu teröristler için Hristiyan terörü dedim mi, Alman terörü dedim mi, Alman ırkçısı dedim mi? Her aşamada İslamcı terör dediğinizde her Müslümanın kalbine bir ok saplıyorsunuz. Bu 11 Eylül'ün bir hastalığıdır" diye konuştu.

  Dışişleri Bakanı Davutoğlu, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

  "Bundan sonra İslamcı, İslami terör diyen hiç kimseyle oturup konuşmayız. Almanları tenzih ederiz, Alman dostlarımızı tenzih ederiz. Suçu kim işlediyse, suç ona aittir.

  Türklere aşağılık kompleksi virüsü bulaşmaz. Bizler en zor şartlarda oluruz, ama vakur bir şekilde ayakta durmasını biliriz. Yani biz entegre olacağız diye kendimizi her gün ispat etmeye çalışacağız, ama en entegre olmuş kesimlerimize bir cinayet işlendiğinde o kesimler yabancı muamelesi görecek. Bu olmaz."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir