Ahmet Davutoğlu'nun grup toplantısı konuşması

davutoğlu

Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Davutoğlu, Tunceli'ye yaptığı ziyaretine değindi. "Bundan sonra el öpecek olan devlettir" ifadesini kullanan Davutoğlu, "Orada bir Alevi dedesi elimizi öpmeye çalıştı. Ben de onun elini öpmeye çalıştım. O resim aslında yeni Türkiye'nin resmidir. Artık kimse devletin önünde diz çökmeyecek. Çünkü bundan sonra milletle beraber yürüyecek olan devlettir. Ayrımcılığı tırmandırmak isteyenlere hiçbir fırsat vermeyeceğiz." dedi.

Ahmet Davutoğlu'nun grup toplantısı konuşması

Davutoğlu: Bundan sonra el öpecek olan devlettir

OCAKTA 15 BİN ATAMA YAPILACAK

Davutoğlu'nun konuşmalarının satır başları;

"Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü tekrardan kutlayarak başlamak istiyorum. AK Parti iktidarları döneminde eğitime harcanan para bütçede ilk sıraya çıkmıştır. Yine öğretmen sayısında 12 yıl öncesine kadar 2 katı artış yaptık. Ve Ocak ayında 15 bin yeni öğretmen ataması yapılacak.

DEVRİM NİTELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

Güvenlik reformu ile kişinin özel hak ihlallerinin önüne geçmeyi planladık. İç güvenlik reformunun hayata geçmesiyle vatandaşlarımızın günlük hayatlarında devrim niteliğinde değişiklikler yaşanacak. Ayrıca vandallara karşı en etkili önlemleri alacağız. Diğer taraftan yoğun bir dış politika trafiği içindeyiz. İç güvenlik paketini tamamladıktan sonra Avustralya’ya ve Filipinler’e hareket ettik.

Ahmet Davutoğlu'nun grup toplantısı konuşması

TOPLANTININ BİR YENİSİ TÜRKİYE'DE YAPILACAK

Irak söz konusu olduğunda biz hiçbir Iraklı kardeşimize etnik açıdan bakmayız. Irak'ta yapılan ortak kabine toplantısının bir yenisini Türkiye'de gerçekleştireceğiz.

ESAD BİZİ DİNLESEYDİ..

Irak bizim en önemli ticaret ortağımızdır. İş adamlarımıza sesleniyorum; kaygıları bir kenara bırakıp Irak'ın yeniden inşası için yardım edin. Irak'taki her bir şehir sizleri kardeşçe kucaklayacaktır. Bağdat'tan Erbil'e geçtim. Sayın Barzani ile IŞİD tehditi sonrasında ortaya çıkan bölgesel konjonktürü ele aldık. Oranın istikrarı Türkiye'nin istikrarı için önemlidir. Gece saat 2 civarında Erbil'e indim. Şehre giderken her yerde bizim şirketlerin tabelalarını gördüm. İşte biz bunu istiyoruz. Rüyamız hayalimiz bu. Eğer Esad bizi dinleseydi Halep de böyle olacaktı. Esad bizi dinleseydi Gaziantep Halep arasında mülteciler değil hızlı tren gidip gelecekti. Biz bunun planını yapmıştık.

KÜRT BİR HOCA YUNUS EMRE OKUDU

4 yıldır Halep gibi güzel şehri havadan karadan vuran bu zalimden hesap sorulmalı. Bir gün Halep kurtulacak ve biz ora ile ortak kabine toplantısını tekrar yapacağız. Cuma namazına Erbil'de bir camiye gittik. Hoca hutbeyi Türkçe, Kürtçe ve Arapça okudu. İşte bizim istediğimiz bu. Yunus Emre'nin güzel Türkçesini Kürt bir hoca Irak'ta okuyorsa asıl barış budur.

DOĞU AKDENİZ AYNI ZAMANDA BİZİM DENİZİMİZDİR

Erbil dönüşü sayın Biden ile görüştük. Bizim tutumumuz çok açık IŞİD benzeri örgütlere karşı her yerde mücadele verdik ve vereceğiz. Ama IŞİD durup dururken ortaya çıkmadı. 2 sene önce IŞİD yoktu o yüzden IŞİD'ı ortaya çıkaran unsurların ortadan kaldırılması lazım öncelikle. Biden ile Akdeniz mevzusunu da görüştük. Doğu Akdeniz aynı zamanda bizim denizimizdir. Bize kimse orayı kapatamaz gerekirse sondaj da yaparız.Kimse bizim emrivakilere gözümüzü kapatacağımızı düşünmesin.

KIBRIS RUM YÖNETİMİNE ÇAĞRI

Kıbrıs Rum yönetimine çağrıda blunuyorum. Müzakere masasından çekilmek çözüm değil.

BAHÇELİ'YE MEYDAN OKUYORUM

Sayın Bahçeli, ihanet kelimesini çok rahat kullanıyor. Peki ama kim kime ihanet ediyor ? Sayın Bahçeli, tek parti dönemine sahip çıkmak size mi kaldı? Sayın Bahçeli'ye meydan okuyorum: Tunceli, bu ülkenin bir parçası cesaretin varsa söylediklerinizi buyurun Tunceli'de söyleyin. Elaziz, Diyarbekir adları nasıl değiştiyse Dersim adı da öyle değişti."