Dolar
7.0237
1.8089%
Euro
8.3156
1.8369%
Altın
2033.53
0.6987%
Borsa
1087.42
0.0239%
G. Altın
458.386
2.5618%
Bitcoin
79257.32
1.4611%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  Ahmet Türk: Kürtler ayrı devlet istemiyor

  Çözüm sürecinin önemli isimlerinden biri olan Ahmet Türk'ten çarpıcı açıklamalar..
  • 21.01.2013 - 10:37
  Ahmet Türk: Kürtler ayrı devlet istemiyor

  Ahmet Türk: Kürtler ayrı devlet istemiyor #1

  Kürt siyasetinin en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilen Ahmet Türk, İmralı görüşmeleriyle başlayan son barış sürecine ilişkin Zaman'a önemli açıklamalar yaptı. Açıklamasında Kürtler'in ayrı bir devlet istemediğine vurgu yapan Ahmet Türk, Fethullah Gülen'e bu kritik dönemde verdiği mesajlardan dolayı teşekkür etti.

  Ahmet Türk, artık hem devletin hem de PKK'nın politikalarını gözden geçirmesi gerektiğinin altını çizerek "Muhataplar demokratik refleks ve yöntemlerle çözüm için çaba göstermeli. PKK'nın 30 yıllık çatışmadan sonra sürecin siyasi bir meseleye dönüştürülerek çözülmesi konusunda yeni bir yaklaşım göstermesi gerekir." dedi. 

  Kürtlerin ayrı bir devlet talebi olmadığını vurgulayan Türk, "Bugün baktığımızda Kürtler ayrılma değil ortak, adil, eşit bir yaşamı esas alıyor. Eğer doğru değerlendirilirse bu aslında sorunun çözümünü büyük oranda sağlıyor." görüşünü dile getirdi.

  KÜRTLER BU DÖNEMDE DEVLET İSTEMİYOR

  Taleplerin olgunlaşmasıyla çözüm sürecinin de olgunlaştığını anlatan Türk, şöyle konuştu: "Taleplere baktığımızda, tarihi bir geçmişi olan Türkleri ve Kürtleri kucaklaştırmaya yönelik bir siyaset mantığının esas alınması noktasında bir refleks gelişiyor. Kürtler bu dönemde bir ulus devlet yaratmaktan çok halkların birlikte yaşaması refleksini gösteriyor. Bu çözüm için önemli bir şans. Bölme yerine adil, eşit birleşme. Zaten geçmişe baktığımız zaman, bin yıldır bizi birlikte tutan neden din ve tarihi dayanışmadır. İslamiyeti, dini ve birlikte geçmişte ortak bir mücadele sergilenmiş alanları kapatırsanız ne Türklük kalır ne Kürtlük. Kürtlerin devlet olma hakkı var, ama etnik milliyetçiliğin yürütüldüğü, mezhep çatışmalarının olduğu bir coğrafyada ulus devlet mantığı yerine halkların kardeşliği ve eşit şartlarda yaşamasının halklar açısından çok daha önemli olduğunu düşünüyoruz. Bugün baktığımızda Kürtler ayrılma değil ortak, adil, eşit bir yaşamı esas alıyor. Bu aslında sorunun çözümünü büyük oranda sağlıyor, eğer doğru değerlendirilirse."

  EN BÜYÜK TEHLİKE

  Kürt sorununun çözümü adına oluşan olumlu havanın barış için çok önemli bir fırsat olduğunu belirten Ahmet Türk, "Bu fırsat kaçarsa, benim gibi barışçıl insanlar bile artık barıştan söz edemeyebilir. Halk diyecek ki: 'Kaç sefer dediniz, demek ki barış istenmiyor..' Belki uzun süre insanlar barış kelimesini kullanamayacak. En büyük tehlike de bu. Umutlar bitebilir." uyarısında bulundu.

  GÜLEN'İN MESAJLARI OLUMLU

  Barış sürecinin daha da güçlü sürmesi için her kesimden mesajlar geldiğine dikkat çeken Ahmet Türk, bu çerçevede Fethullah Gülen'in sözlerini de çok önemsediklerini söyledi. Türk, "Fethullah Gülen önemli bir şahsiyet. Barış adına, barış için mesaj vermesi olumlu bir atmosfer yaratıyor. Ben açıklamalarını okudum. Barışa kim katkı sunarsa, onurlu bir barışın oluşmasında kimin emeği geçerse tabii ki minnettar kalırız." diye konuştu

  Görüş Bildir