Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
474.046
1.04%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  AK Parti Avrupa'da da siyaset arenasına giriyor

  AK Parti, Avrupa Muhafazakarlar ve Reformcular İttifakı'na (AECR)üye oldu.
  • 08.11.2013 - 18:07
  AK Parti Avrupa'da da siyaset arenasına giriyor

  AK Parti Avrupa da da siyaset arenasına giriyor #1

  AECR'ın ilk yönetim kurulu toplantısında AK Parti'ye başkan yardımcılığı görevi verilmesinin, bu görevi de AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu'nun yürütmesinin öngörüldüğü öğrenildi.

  AECR, Avrupa siyaset arenasının yeni ailelerinden biri olarak öne çıkıyor. İngiltere'den Muhafazakar Parti lideri David Cameron ve Çek Cumhuriyeti'nden Sivil Demokrat Parti (ODS) lideri Mirek Topolanek, 2006'da "açık ve federalist olmayan bir Avrupa" vizyonuyla yeni bir grup oluşturma kararı almışlar. AECR'ın resmi kuruluşu ise 2009'da gerçekleşmişti.

  AECR, AVRUPA BİRLİĞİ'NE ŞÜPHELİ BAKIYOR

  AECR'ın benimsediği ilke ve değerler "serbest ve adil ticaret, daha az vergi, küçük hükümet, bireyin özgürlüğü, daha fazla demokratik hesap verebilirlik, toplumun temel taşı olarak aile, ulusal devletin egemen bütünlüğü, boyutlarına bakılmaksızın AB ülkelerinin tümüne saygı" şeklinde sıralanıyor.

  Federal Avrupa fikrine karşı çıkan ve zaman zaman diğer bazı gruplar gibi aşırıya kaçmadan da olsa "AB'ye şüpheci bakan" yaklaşımıyla dikkat çeken AECR, Atlantik'in iki yakası arasındaki ilişkilere büyük önem veriyor.

  İTTİFAKA ÜYE OLAN PARTİLER

  AECR bünyesinde Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Gürcistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Polonya, Slovakya ve İngiltere'den partiler yer alıyor. AECR'ın liderliğini Çek parlamenter Jan Zahardil yürütüyor.

  AECR'ın Avrupa Parlamentosu'ndaki kanadı olan Avrupa Muhafazakarlar ve Reformcular Grubu'nda (ECR) da Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Macaristan, İtalya, Hollanda, Hırvatistan, Letonya, Litvanya, Polonya ve İngiltere'den toplam 56 parlamenter bulunuyor. Grubun ağır basan kanadını İngiliz parlamenterler oluşturuyor. İngiliz parlamenter Martin Callanan, grubun başkanlığını yürütüyor.

  ECR, AB içinde Letonya, Litvanya ve İngiltere'de iktidarda bulunuyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir