Petrol
112.28
0.10%
Euro
17.347
-0.23%
Dolar
16.6048
-0.20%
Altın
971.09
-0.20%
Borsa
2402
-3.55%
Bitcoin
339.879
-0.60%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  AK Parti belediye başkan adaylarını açıklıyor

  AK Parti Ramazan Bayramı'nın hemen ardından başkan adaylarını kamuoyuna duyuracak.
  • 25.07.2013 - 09:20
  AK Parti belediye başkan adaylarını açıklıyor

  AK Parti belediye başkan adaylarını açıklıyor #1

  Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin provası olarak gördüğü mahalli seçimlere sıkı hazırlanıyor. Türkiye Gazetesi'nin haberine göre, halkın mahalli idarelerden beklentileri ve istedikleri isimler konusunda il il üç farklı araştırma ile saha taranırken, kamuoyu liderlerinin de kanaati alınacak. AK Parti teşkilatı ile temayül yoklamasının yanı sıra il milletvekillerinin de muhtemel adaylar konusunda görüşleri alınacak. Yerel Yönetimler Başkanlığı'nca hazırlanan çalışmalar daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak partinin en üst karar organı MKYK ve MYK'da değerlendirilerek son karar verilecek.

  GÖZLER ÜÇ BÜYÜKŞEHİRDE

  Gözler ise, seçimin yıldızı olacak İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde adaylık ipini kimin göğüsleyeceği üzerinde. Parti yönetimi henüz büyükşehirlere yönelik bir isim çalışması gerçekleştirmedi. Çalışmalarda sadece halkın mevcut yönetimlerden memnuniyeti ve beklentileri ölçüldü.

  ERKEN AÇIKLAMASI SEÇİM STRATEJİSİ

  Edinilen bilgilere göre; AK Parti, Ramazan Bayramı sonrasında ağustos ayı içinde adaylarını kamuoyuna açıklamaya başlayacak. Belediye başkan adaylarının erken açıklanmasına gerekçe olarak; geçtiğimiz aylarda yasalaşan büyükşehir düzenlemesi gösteriliyor. Parti içinde yapılan değerlendirmelerde bu düzenleme ile belediye sınırlarının il sınırlarına genişlediği, kampanyaların daha etkin olabilmesi için de adayların erken açıklanması gerektiği üzerinde duruluyor. Milletvekilleri ile teşkilatların da talebinin adayların erken açıklanması yönünde olduğu belirtiliyor.

  Bu arada; üç dönem kuralı yüzünden bazı bakanların kamuoyundaki beklenti doğrultusunda büyükşehir belediye başkanlıklarına kaydırılması durumunda; mini kabine revizyonu gündeme gelebilecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir