Euro
10.1399
0%
Dolar
8.639
-0.09%
Altın
486.89
-0.23%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
410.083
-0.90%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C
  AK Parti ilk kez yüzde 50'nin altına düştü

  AK Parti ilk kez yüzde 50'nin altına düştü

  'Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz' anketinde AK Parti ilk kez yüzde 50'nin altına düştü.
  • 16.04.2012 - 10:17

  AK Parti ilk kez yüzde 50 nin altına düştü #1

  Andy-ar Sosyal Araştırmalar Merkezi'nin aylık periyotlarda düzenlemiş olduğu Türkiye gündemi anketinin sonuçları açıklandı.

  Yüzyüze görüşme yönteminin uygulandığı araştırma, 21 ilde toplam 356 noktada, yüzde 25'i kır özelliği taşımakta olan ilçe ve köy merkezlerinde yapılmıştır.

  AK PARTİ İLK KEZ YÜZDE 50'NİN ALTINDA

  12 Haziran 2011 seçimlerinde diğer partilere büyük bir fark atarak iktidarının üçüncü dönemine giren AK Parti, seçimde aldığı oy oranı ile biraz daha
  ortada ve kararsız oy vermiş seçmenlerin güvenini kazanarak, yükselişini sürdürmekteydi. Ancak yapılan son araştırmada AK Parti yüzde 49,6 alarak, tekrar seçimde aldığı oy oranına geriledi.

  Buna gerekçe olarak, Suriye politikası ve doğalgaz, elektrik zamları gösterilebilir.

  CHP OLDUĞU YERDE SAYIYOR

  AK Parti'de gerileme yaşandı ama CHP bu süreçten olumlu sonuç elde edemedi. Eğitim konusunda muhalif tutumuna rağmen hanesine artı puan kazandıramayan CHP, araştırmaya katılanların yüzde 22,3'ü tarafından tercih edildi.

  MHP YÜKSELİŞTE

  AK Parti ve CHP arasında yaşanan bu süreci en iyi şekilde değerlendiren parti MHP oldu. Seçimlerde barajı geçip geçmeyeceği tartışılan MHP, son anketlerdeki yükselişini devam ettirerek Andy-ar'ın anketine katılanların yüzde 16,7'sinin oyunu almayı başardı.

  ERDOĞAN CUMHURBAŞKANI OLSUN MU?

  Araştırmaya katılanlara yöneltilen bir diğer soru da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığını destekleyip desteklemedikleri yönündeydi. R.Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmasını destekleyen seçmenler yoğun olarak diğer parti seçmenlerinden oluşurken, araştırmaya katılanların 61,4'ü mevcut sistem değişerek, yetkileri artırılmış, yarı başkanlık sistemine geçilecek olsa R.Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı adayı olmasını istediği yönünde görüş bildirdi.

  ANKETTEN ÇIKAN DİĞER SONUÇLAR İÇİN TIKLAYIN

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir