Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
321.698
-0.23%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C

  AK Parti İstanbul ve Ankara'da çok rahat

  AK Parti yönetimi yerel seçimler öncesinde yaptığı değerlendirmede "İstanbul ve Ankara için içimiz rahat" dedi.
  • 11.09.2013 - 11:06
  AK Parti İstanbul ve Ankara'da çok rahat

  AK Parti İstanbul ve Ankara da çok rahat #1

  AK Parti'de yerel seçimler için aday belirleme süreci devam ederken, yerel seçimler öncesi son anket çalışmalarının tamamlandığı öğrenildi.

  Başbakan Tayyip Erdoğan'a yakın çalışma ekibi belli periyotlarla yapılan anket ve teşkilat değerlendirmelerini son iki ayda yoğunlaştırdı. Yapılan anket çalışmaları ve analizlerden sonra "Ankara ve İstanbul'da içimiz rahat" değerlendirmesinde bulunuldu. İki şehirde de AK Parti'nin oy oranı yüzde 50'nin üzerinde çıkardı. Bu durumda "Karşımıza kim çıkarsa çıksın kazanırız" analizi yapılıyor.

  MUSTAFA SARIGÜL RİSK DEĞİL

  AK Parti'de İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni kazanmaya kesin gözü ile bakılırken, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün CHP'den olası İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığının da AK Parti için risk olmayacağı değerlendirilmesi yapılıyor. Yapılan çalışmalar neticesinde Sarıgül'ün adaylığı düşük ihtimal olarak görülürken, "aday olsa dahi rahat kazanırız" ifadesi kullanılıyor.

  BAŞBAKAN ERDOĞAN KARAR AŞAMASINDA

  Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün toplanan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında da illerde görevdeki belediye başkanlarına yönelik teşkilat ve seçmen anketleri ele alınırken, anketlerin yeni adaylardan ziyade yeniden aday gösterilmeyecek başkanları belirlemek için etkili olacağı öğrenildi. Sabah'tan Mehmet Ali Berber'in haberine göre; yeniden aday olmayacak başkanların netleşmesinin ardından yeni adaylar için yeni kamuoyu yoklamaları yapılacak. Anketlerde partinin aday belirleme stratejisinde etkili olacak iki önemli sonucun ortaya çıktığı öğrenildi. Bunlardan birincisi hem partinin hem de belediye başkanının oylarının yüksek olduğu iller.

  AĞIR İSİMLER ADAY GÖSTERİLECEK

  Bu iller "kale" olarak nitelendirilirken, bu yerlerde görevdeki belediye başkanları ile yola devam edilmesi planlanıyor. İkinci sonuç ise partinin oylarının yüksek olmasına rağmen belediye başkanlarının oylarının parti oylarını aşağıya çektiği iller. Bu illerde herhangi bir sıkıntı oluşmaması için adaylar partinin ağır isimlerinden ya da kamuoyu yoklamalarında öne çıkan isimler arasından belirlenecek.

  KAYBEDİLEN ŞEHİRLER İÇİN YENİ YOL HARİTASI

  AK Parti'nin önceki seçimlerde kaybetmesinin "sürpriz" olarak nitelendirildiği şehirlerde de yeni bir yol kazası olmaması için yine "Parti'nin ağır isimleri" formülü üzerinde durulduğu kaydedildi.


  Görüş Bildir