Dolar
7.6582
0.4301%
Euro
8.9072
0.0449%
Altın
1861.75
-0.3271%
Borsa
1124.17
0.4117%
G. Altın
458.493
0.117%
Bitcoin
82269.16
1.0116%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C
  AK Parti kongresine alınmayacak 6 gazete

  AK Parti kongresine alınmayacak 6 gazete

  Yarın gerçekleştirilecek AK Parti kongresine bu gazeteler alınmayacak
  • 29.09.2012 - 15:59

  AK Parti kongresine alınmayacak 6 gazete #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın genel başkanlığa son kez aday olacağı AK Parti 'nin 30 Eylül'de yapılacak kongresi hem partinin hem de Türk siyasetinin yakın geleceğinin nasıl şekilleneceğine ilişkin önemli ipuçları verecek.

  6 GAZETEYE SANSÜR

  Ancak yarın gerçekleştirilecek AK Parti kongresine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Cumhuriyet , Aydınlık , Sözcü , Evrensel , Birgün , Yeniçağ gazeteleri alınmayacak. Sansür uygulanan gazetelerin ulusalcı gazeteler olması ise dikkatlerden kaçmadı.

  GENELKURMAY BİLE AKREDİTASYONU KALDIRDI

  Genelkurmay Başkanlığı bile çok tartışılan "Bazı basın organlarına Genelkurmay faaliyetlerini izleme yasağını" kaldırmışken, AK Parti'ye bu hareket hiç yakışmadı.

  Genelkurmay Başkanlığı uzun yıllar uygulanan akreditasyonun kaldırılması ile ilgili ilk adımı, Konya'daki tatbikata, daha önce akreditasyon uygulaması çerçevesinde Genelkurmay faaliyetlerini izleme izni verilmeyen Zaman gazetesi, Bugün gazetesi, Kanaltürk, STV, Cihan Haber Ajansı gibi yayın organları da davet ederek atmıştı.

  "DEMOKRASİ VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE TERS"

  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu ise sansürle igili bir açıklama yaptı. TGC, Cumhuriyet, Aydınlık, Sözcü, Evrensel, Birgün, Yeniçağ gibi gazetelerinin AKP genel kuruluna akredite edilmemelerinin demokrasi ve ifade özgürlüğü anlayışıyla bağdaşmadığını açıkladı.

  TGC Yönetim Kurulu açıklaması şöyle;

  "Bu gazetelerde görev yapan gazetecilere AKP genel kurulunu izlemek için giriş kartı verilmemesi ayrımcılıktır. Söylemde çok sesliliği dillendirenlerin, uygulamada tek seslilikten yana olduğunu göstermektedir. Akreditasyon konusu Türkiye'de yıllardır bir sorun olarak gündemdedir. Sorunun çözümünü beklerken yeniden keyfi değerlendirmelerle iptaller yaşanmaktadır. İktidar, yayın politikasından hoşlanmadığı gazetelerin çalışanlarının mesleklerini yapmalarını engellemektedir. Halkın bilgilenme hakkını da yok saymaktadır. TGC olarak bu yanlıştan artık dönülmesinin bekliyoruz."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir