Euro
10.1402
-0.2%
Dolar
8.6335
-0.36%
Altın
489.62
-0.4%
Borsa
1.392
0%
Bitcoin
375.001
-6.86%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C

  AK Parti Sözcüsü Çelik: Avrupa'nın DEAŞ'ı bu aşırı sağdır

  AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Avrupa'daki ırkçı ve İslamofobik yükselişi terör örgütü DEAŞ'a benzetti.
  • AA
  • 29.08.2018 - 23:20
  • Güncelleme : 30.08.2018 - 08:35
  AK Parti Sözcüsü Çelik: Avrupa'nın DEAŞ'ı bu aşırı sağdır

  AK Parti MYK toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Çelik, "Hollanda'da aşırı sağcı milletvekili Wilders peygamberimiz Hz. Muhammed hakkında bir karikatür yarışması düzenledi. Bu konuda bir değerlendirmeniz olacak mı?" sorusu üzerine, "Bu kişi şu anda son koalisyonun dışında 2. parti duruma geldi. Birinci sınıf bir ırkçıdır, hakikaten faşist kelimesini hak eden birisidir. Hz. Peygambere haddini aşarak hakaret etmeye çalışan, çeşitli girişimlerde bulunuyor." değerlendirmesinde bulundu.

  AK Parti Sözcüsü Çelik: Avrupa nın DEAŞ ı bu aşırı sağdır #1

  "HOLLANDA HÜKÜMETİ DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ DİYOR"

  Hollanda hükümetinin açıklamalarının da dikkatle takip edildiğini belirten Çelik, "Hollanda hükümeti, bu şahsın yürüttüğü kampanyanın doğru olmadığını, kendilerini bağlamadığını ve buna karşı olduğunu söylüyorlar. Ama şunu ekliyorlar, 'Düşünce özgürlüğü çerçevesinde de yapabileceğimiz çok bir şey yok' diyorlar." şeklinde konuştu.

  Bu kavramın daha çok tartışılması gerektiğini ifade eden Çelik, milyonlarca insanın ortak ve en yüksek değerlerden birine bu kadar sistematik ve hoyratça saldırılmasının, düşünce özgürlüğü olarak değerlendirilmesinin, aslında düşünce özgürlüğüne yapılan en büyük haksızlık olduğu görüşünü savundu.

  AK Parti Sözcüsü Çelik: Avrupa nın DEAŞ ı bu aşırı sağdır #2

  "WILDERS DEAŞ'I ÖVSEYDİ HUKUK İŞLEYECEKTİ"

  Çelik, şöyle devam etti:

  "Örneğin şu Wilders denilen şahsiyet, DEAŞ'ı öven, DEAŞ'ın yaptığı mücadelenin bir hak mücadelesi olduğunu anlatan, baştan aşağı haksız ve hukuksuz bir kampanya başlatsaydı, DEAŞ'ın propagandasını yapan bir üslup geliştirip, bununla ilgili sergiler açsaydı, bununla ilgili organizasyonlar yapsaydı, o zaman hukuk devreye girecekti, o zaman düşünce özgürlüğünden bahsetmeyeceklerdi. Biz bunu Avrupa'nın pek çok yerinde görüyoruz.

  AK Parti Sözcüsü Çelik: Avrupa nın DEAŞ ı bu aşırı sağdır #3

  Aşırı sağcı Özgürlük Partisi Başkanı Geert Wilders

  "ÇİFTE STANDART VAR"

  Türkiye'ye dönük olarak bir DEAŞ saldırısı olduğu zaman, insanlarımızı kaybettiğimiz zaman, Avrupa'da, Türkiye'de dayanışma için çeşitli kamu binalarına Türk bayrağı yansıtıldı. Ama daha acımasız saldırılar PKK tarafından gerçekleştirildiğinde, yine insanlarımızı kaybettiğimizde bu şekildeki gibi bir dayanışmayı görmedik. Avrupa'daki binalara Türk bayrağının yansıtılması gibi bir tavır ve tutum görmedik. Demek ki burada bir çifte standart var. Peygamberimiz,  Hz. İsa, Hz. Musa, hepsi peygamberlerimiz. Biz onlara saygının, hürmetin her alanda konulmasını düşünüyoruz."

  Geçmiş yıllarda Müslümanların Avrupa'da yaptıklarıyla çok iyi dersler verdiğini anımsatan Çelik, "Hz. Peygambere karşı bir yakışıksız tavır alındığında, Müslümanlar tuttular Hz. İsa'ya dua törenleri düzenlediler. Bu, herkesin dikkat etmesi gereken temel bir değerdir." dedi.

  AK Parti Sözcüsü Çelik: Avrupa nın DEAŞ ı bu aşırı sağdır #4

  "DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ ADI ALTINDA FAŞİZM"

  Hollanda hükümetinin Wilders'ın yaptığını "yakışıksız" bulmasını takdir ve not ettiğini vurgulayan Çelik, "Dediğim gibi bunun düşünce özgürlüğü bağlamında değerlendirilmesi, bu derece hoyrat ve acımasız bir saldırının, bu derece provokatif bir saldırının bu şekilde değerlendirilmesi, bu ırkçı kafaların, bu faşist kafaların Avrupa'da daha çok yer bulmasına, siyasette bu derece 2. parti durumuna gelmelerine ya da koalisyon ortağı haline gelmelerine yol açıyor." diye konuştu.

  "AVRUPA'NIN DEAŞ'I, AŞIRI SAĞ"

  Çelik, sözlerine şöyle devam etti:

  "Şunu unutmasınlar, Avrupa'nın DEAŞ'ı bu aşırı sağdır. Avrupa bağlamında düşündüğünüzde bu Wilders gibi ırkçıların, faşistlerin DEAŞ liderlerinden bir farkı yoktur. Dolayısıyla DEAŞ'a karşı hangi tedbiri alıyorlarsa bu ırkçılara karşı da o tedbiri almaları lazım. Bunun düşünce hürriyeti bağlamında değerlendirilecek bir tarafı yok."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir